HRABUŠICE. Náhradnú turistickú trasu Kyseľ v Slovenskom raji, označenú žltou značkou do soboty 14. mája uzavreli kvôli rekonštrukcii mostíka nad Obrovským vodopádom. Informovalo o tom Operačné stredisko Horskej záchrannej služby.
Kyseľ je tiesňava na východnom okraji planiny Glac medzi hrebeňmi Pircu a Čertovej sihoti. Je národnou prírodnou rezerváciou. V lete 1976 vypukol pri ústi tiesňavy do Bieleho potoka požiar, ktorý postupne zachvátil celú stráň na ľavom brehu Kyseľa. Z bezpečnostných dôvodov v nej preto demontovali rebríky a turistom je prístupná len náhradná trasa.
Celá tiesňava meria asi 1,5 kilometra, na rázcestí v Kyseli sa delí na Veľký a Malý Kyseľ.
Prvé pokusy o výstup dolinou Kyseľ sa začali po roku 1900, stredná časť tiesňavy však zostala dlho nepokorená. Úspešná bola až výprava K. Kozlovského z roku 1907. Spolu s priateľmi sa im podarilo prejsť celú tiesňavu a preliezli aj Obrovský vodopád.
Sprístupneniu Kyseľa bežným turistom neskôr pomohli železničiari zo Spišskej Novej Vsi, ktorí na problémové a menej bezpečné miesta osadili kovové mostíky a rebríky.

Obchádzaný úsek nad Obrovským vodopádom sa však podarilo sprístupniť vďaka členom Horskej služby až v roku 1975. Rok na to však Kyseľ postihla prírodná katastrofa. Ničivý požiar spôsobila pravdepodobne odhodená zápalka alebo ohorok cigarety. Kvôli obnove lesa a z bezpečnostných dôvodov prechod tiesňavou zakázali.
Dolná časť doliny Kyseľ patrí medzi najkrajšie v Slovenskom raji. V hornej časti je dolina rozdelená na tri vetvy. Najjužnejšie je Veľký Kyseľ, ktorým sa vystupuje po zelenej turistickej značke na Veľkú poľanu. K najznámejším vodopádom patrí Pawlasov, Ochrancov prírody či vodopád v Barikáde.
Malým Kyseľom vedie modrá turistická trasa popri Malom a potom Machovom vodopáde, asi najkrajšom v Slovenskom raji. Do tretej dolinovej odnože v severnej časti turisti nemajú prístup.