Vretenica obyčajná. Užovka. FOTO - ČTK |
Na začiatku apríla, keď vyššie položené časti ešte majú sneh, to Kysučania považujú za výnimočné. Liečba dievčatka v čadčianskej nemocnici bola bezproblémová, keďže zariadenie malo k dispozícii potrebné antisérum.
Odborníci nám potvrdili, že tento rok sa plazy naozaj objavujú skôr, nič výnimočné v tom však nie je. "Medzi ľuďmi je zaužívané, že hady vyliezajú von až po Jurajovi, teda koncom apríla. Nie je to celkom pravda. Akonáhle sa oteplí a slnko ohreje niektoré miesta, had sa sem rád uchýli. A to aj v prípade, ak na okolí ešte leží sneh," povedal nám Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách.
To, že by mohli byť plazy premnožené, a preto vyliezajú skôr, nepotvrdil. "Naopak, ide o celkom bežný jav," dodal. Zvýšiť pozornosť by však mali ľudia, ktorí sa pohybujú v horách a sú presvedčení, že im zatiaľ nič zo strany plazov nehrozí. Už v najbližších dňoch sa ľudia vyberú zbierať májovky, kde sa často prehrabujú pod lístím holými rukami.
"Treba si uvedomiť, že had neútočí bez príčiny, ale iba vtedy, keď sa cíti ohrozený," hovorí odborník. Ľudia riziko často podceňujú tým, že sa nedokážu do hôr správne obliecť a obuť. "Ak už had útočí, býva to zvyčajne veľmi rýchlo. Niekedy si to človek ani nestihne uvedomiť a stali sa už aj prípady, že človek uhryznutie prehliadol. Skôr mal pocit, že v tráve narazil na nejaký bodliak alebo tŕň," hovorí Saniga. Aj preto je potrebné v prípade pochybností dobre si poranené miesto prezrieť. Najistejšou stopou po hadích zuboch bývajú dva malé vpichy blízko seba. Vtedy netreba veľa rozmýšľať, ale po poskytnutí prvej pomoci rýchlo vyhľadať lekársku pomoc.
KVETA FAJČÍKOVÁ