SME
Pondelok, 17. jún, 2019 | Meniny má Adolf

Tripadvisor: TOP destinácia pre rok 2016 je Londýn

Prinášame tipy na najlepšie turistické destinácie pre tento rok podľa cestovateľského serveru Tripadvisor. Jeho čitatelia za turisticky najzaujímavajšie miesto na svete označili Londýn.

Tower Bridge je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v Londýne.Tower Bridge je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v Londýne.(Zdroj: flickr/cc/trombone65)

Vybrať najlepšiu turistickú destináciu je náročná úloha, každý z nás má svoje vlastné kritériá. Komplikovaný výber vyriešila podľa čitateľského hodnotenia jednotlivých destinácií cestovateľská stránka TripAdvisor. Vybrala tie s najlepšími hodnoteniami od čitateľov. Toto je ich výber pre rok 2016.

Článok pokračuje pod video reklamou

1. Londýn, Veľká Británia

Kráľovské šperky, Buckinghamský palác, Big Ben, katedrála sv. Pavla, Abbey road, Camden Market… V Londýne sa dokonalým spôsobom mieša história, umenie, hudba, móda a tiež zmes gastronómie z celého sveta.

Načítavám video...

2. Istanbul, Turecko

Mesto na dvoch kontinentoch, v minulosti známe aj ako Konštantínopol alebo Carihrad.  Okrem rušného života turistov láka Chrám Božej múdrosti - Hagia Sofia, Modrá mešita (sultána Ahmeda I.), a rozsiahly palácový komplex Topkapi, kde takmer 400 rokov sídlili vládcovia Osmanskej ríše.

Prvý medzikontinentálny most ponad Bospor (Boğaziçi Köprüsü) bol v čase dokončenia v roku 1973  4. najdlhší visutý most na svete. Pre peších je prístupný len raz ročne, počas Istanbulského maratónu na druhú  novembrovú nedeľu. Od roku 2008 ho dopĺňa Most Mehmeda Fatiha.

3. Marrákeš, Maroko

Marrákeš je štvrté najväčšie mesto v Maroku a vzletne sa označuje aj ako "Červená perla juhu.“  V minulom roku bolo vo výbere Tripadvisoru na prvom mieste. Dominantou mesta je minaret pri mešite Kutubíja.

Obľúbenou turistickou atrakciou je orientálny trh na námestí Džemá el-Fna, či botanická záhrada Jardin Majorelle.

4. Paríž, Francúzsko

Symbolom metropoly Francúzska je síce Eiffelova veža, ale toto mesto ponúka turistom omnoho viac. Dokonalý zážitok z jeho poznávania dosiahnete až prechádzkou popri Víťaznom oblúku na Elyzejských poliach, návštevou Louvru, centra moderného umenia Georgea Pompidoua a či katedrálou Notre Dame alebo výletom do tajomného mestského podzemia.

5. Siem Reap, Kambodža

Mesto Siem Reap je vstupnou bránou do komplexu chrámov Angkor Watt. Obrovský chrámový a palácový komplex počas úpadku khmérskej monarchie pohltila džungľa. Pre turistov a návštevníkov zo Západu ho začali odkrývať len pred niekoľkými desiatkami rokov.

6. Praha, Česká republika

Českú republiku vlani navštívilo osem miliónov cudzincov, z toho vyše päť miliónov z nich smerovalo práve do Prahy.

Pražský hrad, orloj či Karlov most lákajú najmä Američanov, Japoncov a Talianov. Praha však okrem histórie a dokonalej panorámy mesta ponúka aj výnimočné gastronomické zážitky.

7. Rím, Taliansko

Večné mesto plné architektonických spomienok na antiku či renesanciu. Unikátne je aj tým, že priamo vo svojom centre skrýva najmenší štát sveta Vatikán.

8. Hanoj, Vietnam

Hlavné mesto Vietnamu zostarlo s noblesou – zachovalo si starú štvrť, pamätníky a koloniálnu architektúru. K nim pribudlo Mauzóleum Ho či mina. Lekári sa v ňom podľa sovietskeho vzoru snažia zachovať čo najdlhšie neporušené nabalzamované telo zakladateľa moderného Vietnamu .

9. New York, USA

New York je mesto, ktoré nikdy nespí. Obsiahnuť ho počas jedinej návštevy sa nedá a ani to neskúšajte. Sústreďte sa na tie najznámejšie atrakcie – Empire State Building, Sochu slobody (tá však formálne patrí do susedného New Jersey), Times Square, Brooklynský most, Central Park, novobudované Svetové obchodné centrum a pri budúcej návšteve k nim pripojte niečo ďalšie.

10. Ubud, Bali, Indonézia

Zhluk dediniek Ubud je ideálne miesto na vyskúšanie slávnej balijskej masáže. Ubud preslávil film Jedz, modli sa a miluj a aj vy sa môžete ponoriť do atmosféry jednej z najlepších ázijských kúpeľných destinácií.

11. Barcelona, Španielsko

Na tomto katalánskom meste zanechal nezmazateľnú stopu architekt Antoni Gaudi. Okrem svojej najznámejšej stavby – stále nedokončenej katedrály La Sagrada Familia navrhol v meste aj viacero ďalších výnimočných budov - La PedreraCasa Vicens alebo Casa Batlló. Barcelona však ponúka aj príjemnú stredomorskú atmosféru s množstvom parkov a výnimočných fontán.

12. Lisabon, Portugalsko

Najobľúbenejším symbolom portugalského hlavného mesta je v obchodíkoch so suvenírmi  žltá električka. Ďalším je Torre de Belém, veža, ktorá kedysi chránila lisabonský prístav pred útokmi z mora. Modernou dominantou Lisabonu je najdlhší most v Európe - Most Vasca da Gamu.

13. Dubaj, SAE

Dubaj je kozmopolitná zmes luxusu a výnimočných zázrakov techniky na okraji horúcej púšte. Je tu najväčšia tancujúca fontána na svete, najvyššia budova (Burdž Chalífa), prvý a jediný 7-hviezdičkový hotel (Burdž al-Arab) a takisto najväčšie umelo vytvorené Palmové ostrovy.

14. Petrohrad, Rusko

Mesto na Neve založil cár Peter Veľký a nechal sa pri tom inšpirovať tým najlepším z francúzskej a talianskej architektúry. Právom je to najeurópskejšie mesto v Rusku s množstvom pamiatok a galérií.

15. Bangkok, Thajsko

Zlaté paláce, plávajúce trhoviská, majestátne zlatom vykladané vrcholky veží a obrovské sochy Budhu. A všade neuveriteľný ruch. To všetko ponúka metropola obľúbenej dovolenkovej destinácie - Thajska.

16. Amsterdam, Holandsko

Amsterdam je vďaka svojej rovinatosti skutočný raj pre cyklistov. Množstvo vodných kanálov a blízkosť mora dodávajú mestu atmosféru severských Benátok. Okrem toho tu nájdete aj múzeum Vincenta van Gogha či Rijksmuseum s najslávnejším obrazom Nočná hliadka od Rembrandta a ďalšími výstavami. Napríklad o vývoji módy.

Načítavám video...
Prečítajte si tiež: Amsterdam ešte viac podporí bicykle

17. Bueonos Aires, Argentína

Mesto, kde vzniklo tango, je silne poznačené kultúrou emigrantov zo všetkých krajín sveta. Najsilnejší je vplyv Európy, čo najlepšie vidieť na architektúre, bulvároch a parkoch.

18. Hongkong, Čína

Špeciálny administratívny región ťaží zo svojej britskej histórie a čínskej schopnosti prispôsobiť sa tvrdým podmienkam. Okrem biznisu však ponúka aj mnoho umeleckých a technických pamiatok.

Ako v jedinom meste na svete tu jazdia poschodové električky.

19. Playa del Carmen, Mexiko

Playa del Carmen je jednou z piatich najobľúbenejších destinácií na svete vďaka úchvatnému morskému životu a nádherným podvodným jaskyniam.

20. Kapské Mesto, JAR

Najstaršie európske mesto na juhu Afriky vzniklo v roku 1652 ako holandská zásobovacia stanica na ceste do Indie. Po Johannesburgu a Durbane tretie najväčšie mesto v Južnej Afrike.

21. Tokio, Japonsko

V Tokiu sa mieša japonská tradícia s modernými západnými vplyvmi. žije v ňom 35 miliónov ľudí a do roku 1868 sa nazývalo Edo. Práve teraz tu panuje obdobie kvitnutia sakúr, ktoré lemujú brehy rieky Sumida.

22. Cusco, Peru

Historické mesto z čias ríše Inkov nezaprie ani silný španielsky vplyv. V roku 1983 sa preto dostalo aj na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

23. Káthmandú, Nepál

Hlavné mesto Nepálu leží uprostred himalájskeho údolia plného historických pamiatok, starovekých chrámov, svätýň a fascinujúcich dedín.

24. Sydney, Austrália

Austrálske Sydney ponúka najmä ikonický Pristavný most a obdivuhodnú budovu opery. Práve tu býva na Nový rok  vďaka časovému posunu prvý z najveľkolepejších novoročných ohňostrojov. V uliciach mesta však toho nájdete oveľa viac.

25. Budapešť, Maďarsko

Bývalá metropola Uhorska je bohatá na históriu, kultúru aj prírodné krásy. Návštevníci okrem Budínskeho hradu a prvého metra v pevninskej Európe oceňujú najmä množstvo minerálnych prameňov, vďaka ktorým tu fungujú kúpele Gellert, Rudas alebo neobarokové Széchenyiho kúpele v Mestskom parku.

Prečítajte si tiež: Páčia sa vám električky? Toto je desať najznámejších liniek

Top 25 turistických destinácií podľa portálu Tripadvisor za rok 2015:

1. Marrákeš, Maroko
2. Siem Reap, Kambodža
3. Istanbul, Turecko
4. Hanoj, Vietnam
5. Praha, Česká republika
6. Londýn, Veľká Británia
7. Rím, Taliansko
8. Buenos Aires, Argentína
9. Paríž, Francúzsko
10. Kapské Mesto, Juhoafrická republika
11. New York, USA
12. Zermatt, Švajčiarsko
13. Barcelona, Španielsko
14. Göreme, Turecko
15. Ubud, Indonézia
16. Cusco, Peru
17. Petrohrad, Rusko
18. Bangkok, Thajsko
19. Káthmandu, Nepál
20. Atény, Grécko
21. Budapešť, Maďarsko
22. Queenstown, Nový Zéland
23. Hongkong, Čína
24. Dubaj, SAE
25. Sydney, Austrália

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 2. Keď ide o kožu
 3. Potešte vášho otca kvalitným čítaním
 4. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu
 5. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu?
 6. ​​​​​​​Bratislavský kraj reformuje stredné školstvo
 7. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť
 8. Mobil ako peňaženku využíva čoraz viac ľudí
 9. Ak miestnosť vonia novotou, buďte opatrní
 10. Výlet do minulosti: Černobyľ a tajomné mesto Pripiať
 1. OMV v lete poskytuje perfektnú starostlivosť o vaše auto
 2. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 3. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 4. Ako správne pripraviť džem či marmeládu?
 5. Keď ide o kožu
 6. Potešte vášho otca kvalitným čítaním
 7. Najlepšie mliečne produkty vlastnej značky má COOP Jednota
 8. BILLA partnerom jedinečného filmu o M. R. Štefánikovi
 9. Výstupy projektu Restaura na EU v Bratislave
 10. Budova Obchodnej a priemyselnej komory je zrekonštruovaná
 1. Ak miestnosť vonia novotou, buďte opatrní 29 252
 2. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 11 289
 3. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu? 11 126
 4. Výlet do minulosti: Černobyľ a tajomné mesto Pripiať 10 710
 5. Potešte vášho otca kvalitným čítaním 8 349
 6. Mobil ako peňaženku využíva čoraz viac ľudí 5 140
 7. Z Popolušky kráľovná. Poštová známka je vzácna vďaka chybe 4 748
 8. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu 4 132
 9. Vôňa alebo zápach? Profesionáli otestovali rôzne typy domov 3 972
 10. Skoro 40% detí nešportuje: Ako ich dostať od tabletov k pohybu 2 293