SME

Čo preslávilo najkrajšie mestá Talianska

Týchto šesť talianskych miest neprestáva turistov fascinovať.

Najkrajšie talianske mestáNajkrajšie talianske mestá (Zdroj: Giuseppe Mondi, unsplash.com)

Talianske mestá očaria najmä typickým talianskym šarmom a temperamentom. Sú preslávené aj vďaka množstvu zachovalých historických pamiatok a významných umeleckých diel.

Práve Taliansko sa môže pýšiť najväčším počtom pamiatok zapísaných do svetového dedičstva UNESCO. Pri potulkách jeho mestami môžete objavovať všetky pôvaby talianskej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rím – kolíska Rímskej ríše

Rím je najväčšie mesto v Taliansku. Pre svoju históriu siahajúcu k starovekému Rímu, predchodcu Rímskej ríše je označovaný ako večné mesto. K jeho turistickým prednostiam možno zaradiť množstvo historických pamiatok na relatívne malom území, už len samotné ulice sú obrovskou zbierkou umeleckých sôch, fontán, fresiek a mozaík.

Typická prehliadka mesta vedie okolo kultových zrúcanín starovekého Kolosea, ktoré sú považované za jeden zo siedmych divov sveta. V jeho blízkosti stojí známy Konštantínov víťazný oblúk. Historickému centru Ríma dominuje Španielske námestie s monumentálnymi schodmi ku kostolu Trinita dei Monti.

Najzachovalejší pozostatok antických dôb predstavuje mohutná stavba Pantheon, v ktorej sa nachádza aj Raffaelov hrob.

Punc luxusu Ríma a svetových módnych značiek najviac cítiť na prestížnej obchodnej ulici Via dei Condotti. Svoje butiky tu majú značky ako Dior, Gucci, Prada, Armani a ďalšie. Dokonca si môžete vychutnať kávu v preslávenej kaviarni Caffé Greco, ktorá tu sídli od roku 1760. Táto kaviareň hostila mnohé významné osobnosti histórie ako Stendhal, Goethe alebo Byron.

V strede Ríma na nachádza Vatikán, najmenší štát sveta. Predstavuje kolekciu významných náboženských pamiatok. Na Námestí sv. Petra je umiestnených 140 sôch svätcov. Obdiv si zasluhuje aj Bazilika sv. Petra, ktorá je najväčšou náboženskou stavbou na svete. Pozornosť turistov pútajú aj Vatikánske múzeum so Sixtínskou kaplnkou, vatikánske paláce a svieže záhrady.

Verona – shakespearovské mesto lásky

Verona je tretím najväčším mestom severovýchodného Talianska. História Verony sa spája s mnohými svetovými osobnosťami, najviac ju však preslávila romantická tragédia Williama Shakespeara, Rómeo a Júlia. Od tých čias si Verona vybudovala povesť mesta lásky a k významným turistickým miestam patrí dom Capuletovcov na malebnom nádvorí. Romantické turné po meste zahŕňa pochod všetkými významnými miestami najslávnejšej lásky sveta, vrátane záverečnej tragédie deja medzi múrmi kláštora San Francesco v Corso.

Okrem romantickej lásky je Verona tiež známa zachovalou štruktúrou historických a architektonických pamiatok, vďaka ktorým bolo mesto ako také zapísané do svetového dedičstva UNESCO. K najvýznamnejším rímskym pamiatkam možno zaradiť pozostatky rímskeho amfiteátra – Arena Verona a pozostatky rímskych mestských hradieb, vrátane mestských brán.

Benátky – mesto romantiky a festivalov

Benátky sú mesto na severovýchodnom pobreží Talianska, postavené na 117 ostrovoch v Benátskej lagúne. Je známe množstvom úzkych mestských kanálov, ktoré pretína viac ako 400 peších mostov.

Pre jedinečnú architektúru a umelecké diela v uliciach sú Benátky v celom rozsahu zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Medzi najobdivovanejšie budovy v meste patrí Dóžov palác, ale pravdou je, že v Benátkach možno niečo obdivovať na každom kroku.

Neopakovateľnú atmosféru mesta vytvárajú početné pešie mosty cez kanály a úzke ulice, ktoré poskytujú vzrušujúce a romantické prostredie na prechádzky mestom alebo príjemné posedenie na terasách kaviarní a reštaurácií. K najväčším atrakciám mesta patrí plavba klasickou benátskou loďou gondolou, alebo jej menšou sestrou sandolo po najvýznamnejšom kanále Canal Grande.

Početné festivaly v Benátkach sú každoročne významnými svetovými udalosťami. Medzi obľúbené patrí Benátsky karneval, Filmový festival v Benátkach a slávnosť vďaky Festa del Redentore s ohromujúcim ohňostrojom.

Florencia – mesto umenia

Florencia je historické mesto stredného Talianska a hlavnou metropolou Toskánskeho regiónu. Dnes je preslávené renesančným umením, architektúrou a pamiatkami. Má najvyššiu koncentráciu umenia na svete. V početných múzeách, galériách ale aj priamo v uliciach možno obdivovať legendárne umelecké dedičstvo Florencie, ktoré sa spája s menami ako Donatello, Cimabue, Giotto, Pisano, da Vinci, Botticelli, Uccello a mnohými ďalšími.

Historické centrum Florencie je jednoducho úžasné a bolo zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Zahŕňa stredoveké hradby, námestie Piazza del Duomo s katedrálou Santa Maria del Fiore, Giottovu zvonicu, Baptisérium svätého Jána a mnohé ďalšie pamiatky. Starú časť mesta pretína rieka Arno a jej brehy spájajú mnohé krásne mosty ako Ponte Santa Trinita alebo najslávnejší Ponte Vecchio.

Neapol – mesto palácov a hradov

Neapol je prístavné mesto v južnom Taliansku a patrí medzi najstaršie nepretržite obývané mestá na svete. Historické centrum mesta je najväčšie v Európe a je zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Neopakovateľnú atmosféru možno zažiť na jedom z najväčších euŕopskych námestí, ktorým je slávne Piazza del Plebiscito. Tu možno obdivovať aj kráľovský palác a pôsobivý kostol San Francesco di Paola. Neďaleko sa nachádza aj najstaršia budova opery v Taliansku Peatro di San Carlo.

Z čias prvého kráľa Neapolu Karola l. je zachovaný staroveký hrad Castel Nuovo. Zaujímavý hrad Sant´Elmo bol postavený v tvare hviezdy. Hrad Carmine musel ustúpiť prístavu a zachované zostali iba jeho dve hradné veže.

Vzrušujúcu a tajomnú stránku mesta Neapol predstavujú početné katakomby a séria jaskýň pod mestom, ktoré vznkali postupne počas stáročí ťažby nerastných surovín.

Miláno – moderné mesto dizajnu a nakupovania

Miláno je moderná metropola na severe Talianska. Hoci sa v historickom centre zachovali mnohé pamiatky, výsledkom série radikálnych inovácií je neskutočne moderný vzhľad mesta. Tento nový smer architektúry známy ako Art Nouveau alebo Liberty je viditeľný na viacerých miestach ako Palazzo Castigliony, Hotel Corso alebo Castello Cova.

Vďaka tomuto odvážnemu pokroku sa Miláno stalo svetovým mestom architektúry a dizajnu. Je tiež miestom Fieramilano, najväčšieho výstaviska v Európe.

Dvakrát ročne sa v Miláne uskutočňuje Týždeň módy, súčasť najvýznamnejších udalostí v medzinárodnom módnom biznise. Hlavnou nákupnou a módnou štvrťou je Quadrilatero della moda s niekoľkými nákupnými ulicami a tiež jedným z najstarších nákupných centier sveta Galleria Vittorio Emanuelle ll.

Vatikán

Pápež Lev XIV. 

Bonus bol zrušený v roku 2013 za pápeža Františka.


TASR 3

Prítomných vyzval, aby zachovávali „historickú pamäť“ cirkvi.


TASR
Sprava americký viceprezident J.D. Vance, americký prezident Donald Trump, pápežov brat Louis Prevost a jeho manželka Deborah.

Louis Prevost je podporovateľom Trumpa.


TASR 1
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Čo bude toto leto in?
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  2. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  3. Čo bude toto leto in?
  4. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 212
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 818
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 263
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 925
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 311
  6. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 509
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 444
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 292
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pri pohľadoch na vysoké veže
  2. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  3. Patrik Užák: Balada o Balatóne
  4. Peter Lacina: Toskánsko za humnami: Spring '25
  5. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  6. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  7. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  8. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 300
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 359
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 141
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 961
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 074
  6. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 6 345
  7. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 708
  8. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 5 667
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu