Návštevníci, ale aj obyvatelia New Yorku si už v dolnej časti Manhattanu môžu počas cesty do práce, či len zo zvedavosti vychutnať nový dopravný uzol. Jeho úplné dokončenie ešte niekoľko mesiacov potrvá, ale návštevníci môžu v hlavnej hale už dnes so zaklonenými hlavami sledovať svetelnú hru bielych stropných rebier so sklenenou strechou nad nimi.
Architekt Santiago Calatrava svoj projekt po prvýkrát predstavil pred dvanástimi rokmi. Dokončenie odvážneho návrhu, pri ktorom sa inšpiroval krídlami holubice, sa však pre takmer dvojnásobné prekročenie rozpočtu oneskorilo o niekoľko rokov.
Investícia sa za ten čas zvýšila z pôvodných 2,2 až na terajšie asi 4 miliardy dolárov. Oculusu preto patrí prívlastok najdrahšia železničná stanica na svete.
Stavba Freedom Tower bola lacnejšia
Najvyššia budova na Manhattane, 541 metrov vysoký mrakodrap 1 World Trade Center (Freedom Tower) sa staval sedem rokov a stál o 100 miliónov dolárov menej ako Oculus.
„Za 4 miliardy dolárov by ste čakali niečo z Marsu. Lepšie to vyzerá vo vnútri ako zvonku. Tam si nie som istý, či to je vták alebo kostra dinosaura. Ale vo vnútri to je naozaj nádherné miesto,“ povedal Juan Carlos Serrano Urdaneta, jeden z návštevníkov pre denník Time.
„Ste tu akoby vo vnútri gigantickej veľryby. Pripadá mi to ako svätyňa. Možno sa to zmení, keď otvoria podniky, čo tu majú byť, ale teraz tu mám veľmi pokojné a meditatívne pocity,“ hodnotí Sonya Gropmanová, turistická sprievodkyňa.
Oculus zatiaľ funguje len v dočasnej prevádzke, po úplnom dokončení by mal byť nielen zaujímavou turistickou atrakciou, ale najmä dôležitým dopravným uzlom New Yorku.





