ILUSTRAČNÉ FOTO - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Cestovatelia majú už desiatky miest, do ktorých sa môžu prepraviť letecky zo Slovenska. Letecké spoločnosti lietajú takmer do 20 európskych destinácií a postupne sa v ich ponukách objavujú aj mimoeurópske ciele. Od širokej ponuky si sľubujú boom leteckého priemyslu.
Vplyv terorizmu sa vyčerpal
Osobná preprava na celom svete, vrátane Slovenska, utrpela po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Podľa spravodajského servera BBC sa až v prvom štvrťroku 2005 dostal objem osobnej prepravy na úroveň spred útokov. Hovorkyňa bratislavského letiska Želmíra Habánová povedala, že terorizmus spomalil rast dopravy aj na Slovensku. "Katastrofa z 11. septembra sa prejavila na oneskorení nárastu počtu cestujúcich, a to až do roku 2004," povedala Habánová. V roku 2004 prepravilo letisko 170-tisíc ľudí, teda o 86 percent cestujúcich viac ako rok predtým. Taký nárast nezaznamenalo nikdy predtým.
Miloš Vráblica, prevádzkový riaditeľ Air Slovakia, jedinej leteckej spoločnosti na Slovensku, ktorá poskytuje lety mimo Európy, počíta s ďalším rastom leteckej dopravy. "V najbližších rokoch očakávame masívny rast prepravy. Bude spôsobený zvýšenou ponukou služieb. Už za prvé tri mesiace sme previezli približne polovicu všetkých zákazníkov z roku 2004," povedal Vráblica. Oproti roku 2003 plánuje Air Slovakia viac ako 3,5-násobný rast počtu cestujúcich v tomto roku.
Podobné očakávania má aj letisko. Podľa Habánovej v tomto roku počítajú s tým, že prepravia svojho miliónteho zákazníka. "Očakávame, že do konca roka letisko vybaví 1,2 až 1,5 milióna cestujúcich. Posun vpred je evidentný. Nik nečakal, že príde s takouto razanciou. Nárast cestujúcich zaznamenávajú aj ostatné slovenské letiská, najmä v Košiciach," hovorí Habánová.
Boom nízkonákladových letov
Oživenie osobnej leteckej prepravy vďačí celosvetovému rozvoju nízkonákladových letov. Na Slovensku pôsobia dve nízkonákladové letecké spoločnosti. SkyEurope prevádzkuje lety z Bratislavy do osemnástich európskych destinácií. Sľubne sa rozvíjajúci slovenský trh prilákal aj spoločnosť easyJetu. Koncom novembra spustila prvé pravidelné linky do Berlína a Londýna.
Služby nízkonákladových spoločností využívajú hlavne študenti. Pri nízkych cenách leteniek sú ochotní cestovať hoci aj na pár dní, alebo víkend. Elena, študentka Filozofickej fakulty UK je ochotná pri prijateľnej cene letenky cestovať "čo i len na nákupy, alebo na víkend za zábavou. Veď v európskych veľkomestách som ešte ani nebola." Podobný názor majú viacerí bratislavskí študenti. Andrea z Právnickej fakulty UK by vycestovala tiež iba na zopár dní, pretože si viac nemôže dovoliť pre pracovnú vyťaženosť. "Podľa mňa by šiel každý. Iba na víkend k moru. Zaplávať si, oddýchnuť od bežného života," povedala.
Spoločnosť CKM 2000 Travel, cestovná agentúra zameraná na študentov a mládežníkov, zaznamenala nárast počtu predaných leteniek tohto roku o 35 percent. "Súvisí to so zlacňovaním leteniek. Priblížením, ak nie predbehnutím autobusovej a vlakovej dopravy," hovorí manažérka CKM Martina Liptáková.
Brzdou záujmu o lietanie môžu byť v budúcnosti ceny leteniek, ktoré závisia od vývoja cien ropy. V dôsledku zreteľného zdraženia ropy sa letecké spoločnosti zaviedli palivové príplatky a teraz uvažujú o ich ďalšom náraste. "Keďže cena ropy vzrástla skokom, ráta aj naša spoločnosť, podobne ako ostatné, so zvýšením palivového príplatku," povedal Vráblica.
Rast leteckej dopravy
rok rast (%)
1994 11
1995 29
1996 36
1997 13
1998 15
1999 -14
2000 3
2001 3
2002 26
2003 30
2004 86
Kam z Bratislavy
SkyEurope: Amsterdam, Atény, Barcelona, Benátky, Dubrovník, Kodaň, Košice, Londýn, Manchester, Miláno, Nice, Paríž, Rím, Split, Stuttgart, Varšava, Zadar, Zürich
Air Slovakia: Amritsar (India), Birmingham, Tel Aviv, Kuvajt, Larnaca (Cyprus)
Slovenské aerolínie: Brusel, Moskva
easyJet: Berlín, Londýn
České aerolínie: Praha
Lufthansa: Mníchov