Na Sigiriyu cez leviu papuľu
V rovinatej krajine centrálnych plání Srí Lanky pôsobí Sigiriya ako fatamorgána alebo niečo zhodené do neba. Výstup na skalu vysokú 370 metrov s takmer kolmým stenami nie je ľahký. Pri ceste na vrchol musíte zvládnuť viac ako tisícku schodov, často aj kovové rebríky, našťastie s pevnými zábradliami. Výstup je najkrajší v skorom rannom opare a výhľady na okolitú krajinu stoja za to.
Cesta hore a dole, aj s časom na fotenie, zaberie asi dve hodinky a zvládnu ju netrénovaní turisti. Už na úpätí Sigiriye zaujmú udržiavané záhrady s jazierkami. Skala je ozdobená umeleckými výjavmi. Zážitkom je prechod obrovskou tehlovou sochou leva. Pôvodne schody viedli cez jeho tlamu, z leva sa do dnešných dní zachovali už iba jeho tlapy. Prichodiacim to má pripomenúť, že Budhove učenie je mocné ako leví rev.
Na náhornej plošine nájdete ruiny palácov pravdepodobne kráľa Kassapu a na okolitých terasách ruiny mestečka či kláštora. Nechýba ani nádrž obdĺžnikového tvaru. Nie, nejde o bazén, slúžila na zachytávanie dažďovej vody.
Budhov zub neuvidíte
Jedným z ďalších nezabudnuteľných zážitkov je návšteva Sri Dalada Maligawa na brehu jazera v náhornom meste Kandy obklopenom terasovitými čajovými plantážami. Ide o jedno z bývalých hlavných miest Srí Lanky. V nádhernom bielom palácovom komplexe Sri Dalada Maligawa je v zlatej skrinke najvýznamnejšia budhistická relikvia - Budhov zub.

Ide o najposvätnejšie miesto budhistov a každý z nich tam kvôli zlepšeniu karmy musí podniknúť púť aspoň raz v živote. Schránku môžete zhliadnuť dvakrát za deň na pár sekúnd, keď za zvuku bubnov otvoria relikviár. Podľa povesti zub vytiahli z plameňov Budhovej pohrebnej hranice v roku 483 pred n.l. Z indického mestečka Kalinga ho vraj priniesla na Srí Lanku princezná Hemamali ukrytý vo vlasoch. Potom putoval po viacerých srílanských mestách až skončil v Kandy.

Zub sa stal aj symbolom nezávislosti Srí Lanky a preto ho v 16. storočí odniesli Portugalci a spálili. Sinhálci (budhisti) však tvrdia, že išlo o podvrh a pravý zub ukryli v bezpečí. Ružová stavba Chrámu posvätného zuba so zlatou strechou je súčasťou kráľovského komplexu. V roku 1998 jeho časť poškodil samovražedný útok a preto sú tam pred vstupom prísne kontroly.
Starobylá Anuradhapura
Budhistickí pútnici sem prichádzajú tak ako aj do iných svätýň, oblečení zvyčajne v posvätnej bielej farbe. Anuradhapura bola vyše tisíc rokov kráľovské mesto až do invázie juhoindických Čólov. Dnes patrí do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Areál je veľmi rozsiahly a najlepšie je vybrať sa na jeho prehliadku na bicykli.

Najkrajšia je miestna citadela a obrovské duchovno môžete precítiť aj pod posvätným Budhovým stromom Srí Maha Bodhi. Na okraji Anuradhapury vzniká obrovská nová stúpa (symbolická budhistická stavba) Sandahiru Seya (Chrám slnka a mesiaca). Jej výška však nesmie presiahnuť starobylé stúpy.
Zažiť koniec sveta
Koniec sveta predpovedali už viackrát, ale na Srí Lanke ho zažijete hocikedy. Tak sa totiž volá náhly zráz zvlnenej náhornej plošiny v nadmorskej výške asi 2 000 metrov v Národnom parku Horton Plains. Terén tu prudko klesá o 880 metrov a máte pocit, že ste na konci sveta.
Cesta hviezd do neba
Ide o tradíciu starú najmenej tisíc rokov. Ešte za tmy za mihotu sviečok sa po nespočetných schodoch vydávajú stovky pútnikov všetkých vekových kategórii na nádhernú horu v juhovýchodnej vysočine Šrí páda, nazývanej aj Adamova hora. Podľa jednej z legiend bol práve sem vyhnaný z raja Adam a prvýkrát položil svoje chodidlo na zem práve tu.

Budhisti však veria, že svoju stopu tam zanechal Budha pri svojej ceste do raja. Pútnikom sa na vrchole hory pri východe slnka naskytne úchvatný zážitok. Vrchol slnka vrhá vďaka slnečným lúčom dlhý tieň na mraky a príkrov hmly dole smerom k pobrežiu.
Čajové plantáže
Srílanská vegetácia je obdivuhodná a na mnohých miestach vytvára najmä po dažďovom období nepreniknuteľnú džungľu. Inak to nebolo ani na vysočine. Až do príchodu Britov. Džungľu dali vyrúbať a na jej mieste založili povestné čajové plantáže. Vďaka ním a pracovitosti domácich je srílanský čaj (cejlónsky podľa pôvodného názvu krajiny) dodnes vo svete pojmom.
Ajurvédske liečiteľstvo
Kúpele s ajurvédskou medicínou nájdete na každom kroku. Cieľom tohto starovekého liečiteľstva starého viac ako 2 500 rokov je dosiahnuť rovnováhu tela a ducha. Používajú sa pri tom bylinky, korenie, oleje a iné prírodné produkty.
Olejová masáž celého tela vrátane vlasov a tváre vám dá zabudnúť na všetky stresy. Ukončíte ju v bylinkovej saune a zistíte, že dať sa takto rozmaznávať, stojí za to.
Dovolenka na Srí Lanke
Najvýhodnejšie termíny si môžete vybrať na dovolenka.sme.sk.