Horúčka marburg sa z Angoly rozširuje aj do ďalších troch štátov
Johannesburg 12. apríla (TASR) - V troch ďalších krajinách čierneho kontinentu, Juhoafrickej republike (JAR), Namíbii a Konžskej demokratickej republike ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Johannesburg 12. apríla (TASR) - V troch ďalších krajinách čierneho kontinentu, Juhoafrickej republike (JAR), Namíbii a Konžskej demokratickej republike (KDR), objavili pacientov, u ktorých je podozrenie, že sa infikovali hemoragickou horúčkou marburg, ktorej epidémia v Angole si vyžiadala medzičasom už viac ako 180 ľudských životov.
Marburg, infekcia príbuzná prudko nákazlivému vírusovému ochoreniu ebola, vyčíňa v Angole už šesť mesiacov. Prvý prípad tejto nevyliečiteľnej choroby zaznamenali v provincii Kuanza Sul na severozápade africkej krajiny, medzičasom ju však zaregistrovali v siedmich z osemnástich provincií krajiny.
Aj keď ani jeden z troch nových prípadov v trojici spomínaných krajín ešte oficiálne nepotvrdili, juhoafrické zdravotnícke zdroje považujú za pravdepodobné, že sa hemoragická horúčka marburg prenesie aj na územie JAR, pretože medzi touto krajinou a Angolou panuje veľmi čulý cestovný ruch.
Opozičná Demokratická aliancia už apelovala na juhoafrický vládny kabinet, aby pripravil občanov krajiny na prípadné rozšírenie mimoriadne nebezpečného ochorenia na teritórium JAR. Tamojší rezort zdravotníctva ešte nedávno upokojoval verejnosť, že kvôli spomínanému ochoreniu niet dôvodov na znepokojenie.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyslala do postihnutej oblasti kolektív odborníkov, ktorých úlohou je vykonať laboratórne výskumy a pozorovať vývoj situácie.
Proti horúčke marburg neexistuje žiadna účinná očkovacia látka ani lieky. Podobne ako vírus ebola sa aj vírus marburg prenáša prostredníctvom telesných tekutín.
Vírus, ktorý nebezpečné horúčkovité ochorenie vyvoláva, identifikovali v roku 1967 po náhlom záhadnom ochorení laborantov v starom nemeckom meste Marburg, ďalej vo Frankfurte a v Belehrade. Pôvodca ochorenia sa napokon našiel v organizme opíc, ktoré do Európy priviezli z africkej Ugandy. Bádatelia si nevedia vysvetliť, prečo sa rezervoárom vírusov, vyvolávajúcich hemoragické horúčky, stala práve Afrika.
Najväčšiu doteraz registrovanú vlnu hemoragickej horúčky marburg zaznamenali v Konžskej demokratickej republike, kde si toto ochorenie vyžiadalo v rokoch 1998-2000 životy 123 ľudí.