SME

Od podzemia až po výšiny. Kostoly ohúria aj ateistov

V galérii predstavujeme dve desiatky výnimočných kostolov z celého sveta.

Kaplnka sv. Kríža stojí uprostred skál v Sedone v Arizone.Kaplnka sv. Kríža stojí uprostred skál v Sedone v Arizone. (Zdroj: flickr/cc/Martin Ely)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kaplnka sv. Kríža, Arizona, USA

Prvotná podoba Kaplnky sv. Kríža vznikol v roku 1932, keď sochárka Marguerite Brunswigová Staudeová pozorovala novopostavený mrakodrap Empire State Building v New Yorku.

Snaha postaviť ju v Los Angeles nenašla odozvu u tamojšieho arcibiskupa, záujem o Budapešť zase prerušila vojna. V roku 1950 našla ideálne miesto v Sedone v americkej Arizone a v roku 1956 tam zo zdedeného majetku nechala postaviť jednoduchú, ale impozantnú železobetónovú stavbu.

Rok nato stavbu Americký inštitút architektov ocenil svojou čestnou cenou. Marguerite venovala kaplnku katolíckej cirkvi s podmienkou, že v nej nebudú bohoslužby a bude prístupná pre všetky vierovyznania. Cestu k Bohu si v nej ľudia majú hľadať cez modlitbu a krásu umenia.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2007 sa kaplnka stala v hlasovaní jedným zo siedmich divov Arizony vytvorených ľudskou rukou.

Kaplnka US Air Force Academy, Colorado Spring, USA

Najvýraznejším prvkom budovy sú špicaté „vežičky“ v rade za sebou. Pôvodný návrh počítal s devätnástimi, kvôli financovaniu stavby ich počet klesol na 17.

Vežičky tvorí trubkový oceľový rám so 100 identických a 5 ton ťažkých štvorstenov uzavretých hliníkovými panelmi. Medzery medzi nimi vypĺňajú 2 a pol centimetra široké pestrofarebné sklené mozaiky.

Samotná kaplnka je 46 m vysoká, 85 m dlhá a 26 m široká.

Od svojho dokončenia v roku 1962 sa stala najnavštevovanejšou umelo vytvorenou turistickou atrakciou v Colorade.

Zaujímavosťou je jej ekumenické zameranie – jednotlivé časti slúžia pre protestantské, katolícke aj židovské bohoslužby, ktoré neskôr doplnili aj o budhistickú časť.

SkryťVypnúť reklamu

Kaplnka Thorncrown, Arkansas, USA

Kaplnka Thorncrown (Tŕňová koruna) neďaleko Eureka Springs v americkom Arkansase patrí medzi najunikátnejšie lesné stavby, na aké sa dá natrafiť.

Svetlo dovnútra preniká cez 425 okien, ktoré počas slnečného dňa umocňujú tiene vrhané okolostojacimi stromami.

Netradičný dizajn, vďaka ktorému má návštevník pocit, že nie je v uzavretej budove, získal pre miesto modlitby a rozjímania niekoľko architektonických ocenení.

Od svojho otvorenia v roku 1980 kaplnka Thorncrown prilákala šesť miliónov návštevníkov.

Prečítajte si tiež: Poznáte najkrajšie kostoly v Taliansku? Čítajte 

Gereja Ayam, Indonézia

Chrám Gereja Ayam (Kurací kostol) stojí v džungli pri meste Magelang na indonézskej Jáve. Stále nedokončená stavba ako kostol nikdy neslúžila.

Staviteľ Daniel Alamsjah ho začal budovať podľa zjavenia v podobe holubice, jeho zámer mu ale celkom nevyšiel. Návštevníkom pripomína skôr kura ako holubicu.

SkryťVypnúť reklamu

Gereja Ayam sa nachádza západne od Borobuduru, kde stojí Mahayana, omnoho slávnejší budhistický chrám z 9. storočia .

Načítavam video...

Katedrála Zjavenia Panny Márie, Brazília

Katedrála v hlavnom meste Brazílie je jednou z najimpozantnejších budov v krajine. Stavať sa začala v roku 1958, úplne dokončená bola až v roku 1970.

Za projekt katedrály získal Oscar Niemeyer o 18 rokov neskôr prestížnu Pritzkerovu cenu.

Jej pre kostol neobvyklý tvar vytvára 16 betónových stĺpov v tvare hyperboloidu, každý z nich váži 90 ton. Okrem toho, že nesú strechu, symbolizujú aj ruky spínajúce sa smerom k oblohe.

Samostatne stojaca 20 metrov vysoká zvonica má štyri zvony a prístupovú cestu lemujú 4 trojmetrové bronzové sochy evanjelistov - Matúša, Mareka, Lukáša a Jána.

Celý areál je od roku 1990 historickou a umeleckou pamiatkou Brazílie.

SkryťVypnúť reklamu

Temppeliaukio, Helsinki, Fínsko

Evanjelický chrám Temppeliaukio (Temppeliaukion kirkko) v Helsinách je známejší ako Skalný kostol.

Steny tvorí len nahrubo opracovaná žula, svetlo dovnútra preniká cez medziokenné rebrá, ktoré zároveň nesú medenú kupolu. Vo vnútri je vynikajúca akustika a okrem bohoslužieb tu preto často bývajú koncerty.

Ako jednu z najobľúbenejších turistických miest ho ročne navštívi asi pol milióna ľudí. Z okolitých ulíc to je však prakticky neviditeľná stavba.

Pôvodný klasický chrám sa na tomto mieste začal stavať tri dni pred útokom Sovietskeho zväzu na Fínsko a vypuknutí Zimnej vojny v novembri 1939.

Po skončení vojny v roku 1945 až po dlhoročných sporoch a diskusiách vznikol nový návrh a podľa tohto projektu kostol v dnešnej podobe dokončili v roku 1969.

SkryťVypnúť reklamu

Katedrála v Évry, Essonne, Francúzsko

Katedrála Vzkriesenie a sv. Korbiniána v Évry vznikla v rokoch 1992 – 95 podľa návrhu švajčiarskeho architekta Maria Bottu. Bola to prvá katedrála vo Francúzsku postavená v minulom storočí.

Nosná betónová časť je obložená miliónom červených tehál. Valcovitý tvar s priemerom 38 m má v najvyššom mieste 34 metrov.

Moderná budova má množstvo (pre nezasväteného neviditeľných) biblických odkazov. Po obvode strechy napríklad rastie 24 líp, symbolizujúcich Kristovu tŕňovú korunu.

Pod chrámovým priestorom je obrazová galéria s vlastným vchodom z námestia.

Kaplnka Panny Márie na Výšinách, Francúzsko

Moderná Kaplnka Panny Márie na Výšinách (La Chapelle de Notre-Dame-du-Haut, skrátene Ronchamp podľa neďalekého mesta) stojí na mieste kaplnky, ktorú počas ll. svetovej vojny zničilo bombardovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Autorom projektu je otec modernej architektúry Le Corbusier, stavbu dokončili v roku 1955.

Vďaka Corbusierovmu talentu je považovaná za jednu z najlepších ukážok náboženskej architektúry 20. storočia.

Kaplnka Saint Michel, Aiguilhe, Francúzsko

Mestečko Aguilhe je dnes prakticky súčasťou Le Puy-en-Vele, hlavného mesta departmentu Haute-Loire.

Kaplnka postavili už v 10. storočí na 85 metrov vysokej vulkanickej skale. Kvôli výhľadom sem okrem pútnikov smerujúcich do Santiago de Compostela či domácich veriacich často chodia aj turisti.

Každý však musí počítať s tým, že pri výstupe nahor ho čaká prevýšenie 268 schodov.

Kostol Hallgrímur, Reykjavík, Island

Hallgrímurkirkja je so svojou 73 metrov vysokou vežou dominantou Reykjavíku a preto obľúbeným miestom pre vyhliadky na mesto.

SkryťVypnúť reklamu

Výstavba kostola trvala 38 rokov, stavať sa začalo v roku 1945. Charakteristická silueta veže a priečelia je inšpirovaná čadičovými stĺpami, ktoré možno nájsť na viacerých miestach na Islande.

Sagrada Familia, Barcelona, Španielsko

Úplný názov jedného z najznámejších nedokončených kostolov je Temple Expiatori de La Sagrada Familia.

Základnú podobu výnimočného katolíckeho chrámu navrhol Antonio Gaudí, ktorý úplne prepracoval pôvodný návrh rozostavaného kostola z roku 1882 na vtedajšej periférii katalánskej Barcelony.

Gaudí hlavnú inšpiráciu pre tvorbu našiel v prírode. Nosné stĺpy kostola sa preto postupne "rozkonárujú" a nie sú ani valcovité, ako to býva v tradičných kostoloch. Architektúra chrámu je preto výnimočná nielen zvonka, ale aj vo vnútri.

SkryťVypnúť reklamu

Po úplnom dokončení to bude kostol s najvyššou vežou na svete (170 metrov). Dnes toto prvenstvo patrí protestantskému dómu v juhonemeckom Ulme (161,5 metra).

Aj napriek stále nedokončenej podobe s lešením okolo veží a pohybujúcimi sa žeriavmi, sa Sagrada Familia už dostala na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Ročne priláka viac ako tri milióny návštevníkov. Na rozdiel od ostatných katolíckych kostolov sa tu vyberá vstupné, z ktorého sa platí výstavba.

Kostol by mal byť úplne dokončený v roku 2026, na sté výročie smrti Antonia Gaudího.

Kostol sv. Mateja, Budapešť, Maďarsko

Kostol stojí vedľa hotela Hilton v budínskej časti Budapešti na Hradnom vrchu, odkiaľ je krásny výhľad na Dunaj a jeho peštianske nábrežie s novogotickou budovou parlamentu.

Pôvodný kresťanský chrám sa počas tureckej nadvlády zmenil na mešitu, po vyhnaní Turkov ho prestavali v barokovom slohu. V roku 1867 v ňom korunovali Františka Jozef I. za uhorského kráľa.

SkryťVypnúť reklamu

Po formálnom spojení Pešti a Budína dostal novogotickú podobu. Nálety počas ll. svetovej vojny ho ťažko poškodili, jeho kompletná rekonštrukcia sa skončila až v roku 2013.

Opevnené kostoly v Sedmohradsku, Rumunsko

V rumunskom Sedmohradsku stojí asi 150 opevnených kostolov, ktoré v stredoveku slúžili ako úkryt pred nájazdmi Turkov. Asi najznámejší z nich je v dedine Viscri.

Zvonku pôsobí vďaka mohutným múrom ako pevnosť, pomerne jednoduchý je aj jeho interiér.

Na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO sa spolu s ním dostalo aj sedem ďalších takýchto kostolov.

Drevený kostol v Borgunde, Nórsko

Drevený zrubový kostolík zasvätený apoštolovi Ondrejovi pochádza z roku 1180 a zachoval sa v pôvodnej stredovekej podobe. Na stenách má mnoho nápisov runovým písmom z tých čias.

SkryťVypnúť reklamu

Je najznámejším z 28 zachovaných starých zrubových kostolov v Nórsku, dnes sa už nepoužíva na bohoslužobné účely.

Kostol Premenenia Pána, ostrov Kiži, Rusko

Ostrov Kiži je jedným z tisícok ostrovov v severnej časti Onežského jazera v ruskej Karélii. Najdôležitejšou stavbou tamojšieho múzea ruskej drevenej architektúry je kostol Premenenia Pána (Preobraženský chrám) z roku 1714.

Základnou časťou je osemhranná zrubová konštrukcia postavená bez použitia klincov a kovových svoriek. Z nej postupne vystupuje 22 vežičiek s cibuľovými strechami, čo mu dodáva zaujímavý vzhľad. Najvyššia z nich je 37 metrov nad zemou.

Jediné použité klince sa použili na pripevnenie šindľov na streche. Ako "letný" chrám sa kostol nevykuruje a v zime v ňom nebývajú bohoslužby. Výnimočný je aj ikonostas kostola - tvorí ho 102 ikon v štyroch radoch z rôznych časových období.

SkryťVypnúť reklamu

Kiži je obľúbenou zastávkou výletných lodí počas riečnej plavby medzi Petrohradom a Moskvou.

Gergeti Sameba, Gruzínsko

Pravoslávny Chrám sv. Trojice (Gergeti Sameba) leží pod masívom Kazbeku (5 047 m n.m.) na Kaukaze. Obľúbené miesto aj pre vysokohorských turistov pochádza zo 14. storočia.

Počas sovietskej vlády kostol spustol a sláviť tu bohoslužby bolo zakázané. V súčasnosti to je obľúbené miesto najmä pre svadobné obrady.

Kostol sv. Juraja, Etiópia

Kostol sv. Juraja je jedným z 11 monolitických (vytesaných z jedného kusa skaly) kostolov v Lalibele v strednej Etiópii.

V 12. storočí sa práve tu rozhodol miestny panovník kvôli islamským výbojom vo Svätej zemi vytvoriť nový Jeruzalem s množstvom chrámov a kláštorov. Pre koptských kresťanov sa Lalibela odvtedy stala dôležitým pútnickým miestom.

SkryťVypnúť reklamu

Las Lajas, Kolumbia

Novogotický kostol je postavený na takmer zvislom zráze 45 m nad riekou Guaitara na juhu Kolumbie neďaleko hraníc s Ekvádorom.

Zadnú stenu kostola tvorí skala s obrazom Panny Márie. Súčasťou kostola je tiež most, ktorý prekleňuje roklinu a budove zároveň zabezpečuje lepšiu stabilitu.

Neobyčajná stavba vznikla medzi rokmi 1916 – 1949 na mieste, kam smerovali pútnici už od 18. storočia na pamiatku zjavenia Panny Márie miestnej Indiánke.

Kostol sv. Bartolomeja, Königsee, Nemecko

Pútnický kostol sv. Bartolomeja v nemeckom Bavorsku leží na brehu jazera Königsee neďaleko hraníc s Rakúskom. Najlepšie prístupný je loďou.

Postavili ho v roku 1134, charakteristické červené cibuľovité veže však vznikli až počas barokovej prestavby v 17. storočí. Tradičná púť sa koná na prvú sobotu po 24. auguste.

SkryťVypnúť reklamu

Felsenkirche, Nemecko

Kostol už niekoľko storočí stojí na netradičnom mieste, v prirodzenom výklenku v skale nad Obersteinom na západe Nemecka. Podľa legendy vznikol ako trest za bratovraždu.

V minulosti ho viackrát poškodili zosuvy skál. Dnes je kostol ľahko prístupný po schodisku cez tunel, ktorý vysekali v skale v roku 1980. Vyhliadkovú plošinu na úrovni kostolnej veže otvorili v roku 2003.

Niekoľko storočí slúžil ako farský kostol. Dnes je mesto Oberstein spojené so susedným Idarom. Pri pohľade z vyhliadky kostola nadol je zaujímavosťou štvorprúdová cesta. Málokto si uvedomí, že prekrýva asi v dvojkilometrovej dĺžke riečku Nahe, kedysi obľúbenú trasu vodákov.

Bazilika Panny Márie Altagracia, Dominikánska republika

Tisíce pútnikov každoročne navštívia Baziliku Panny Márie Altagracia (Basilica de Nuestra Senora de la Altagracia) v meste Higüey na východe ostrova Hispaniola, aby sa pomodlili pred obrazom patrónky Dominikánskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Neobvyklá architektúra kostola z roku 1970 s jeho vysokými betónovými oblúkmi sem však láka aj turistov z neďalekého letoviska Punta Cana.

Kostol srbskej pravoslávnej cirkvi, Coober Pedy, Australia

Kostol v mestečku Coober Paddy vznikol pod zemou, podobne ako množstvo ďalších tunajších verejných či súkromných „budov.“

Mestečko Coober Pedy leží uprostred púšte, kde teploty presahujú 40 stupňov Celzia a preto bolo pre nich jednoduchšie „stavať“ pod zemou ako na povrchu. Od roku 1915 to je najdôležitejšie nálezisko opálu na svete.

Súčasťou podzemného priestoru je okrem kostola aj fara a farská škola. Podzemnú kaplnku tu majú aj katolíci, pravoslávny kostol je však predsa len krajší.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 134
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 984
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 049
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 886
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 860
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 824
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 603
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Soňa Fröhlichová: Bazilej (Basel, Bâle) je pozoruhodné mesto, žijúce kultúrou, športom a tradíciami
  2. Soňa Fröhlichová: Bazilejský karneval trvá 72 hodín
  3. Iveta Bakitová: Fínsko - 5 dní v krajine tisícich jazier v zime
  4. Irena Šimuneková: Rozhľadňa pod Klenovou
  5. Blanka Ulaherová: Pokakalsapeter, veselý cintorín, plno kaktusov a hmyz na zožratie (Mexiko 2024/2)
  6. Martin Majzlan: Icefields Parkway – Najkrajšia cesta na svete
  7. Ladislav Kucharik: Thajsko Krabi Maya Bay
  8. Dada Vozáriková: Človek by nepovedal, aké krásne sú albánske hory
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 103
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 225
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 799
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 311
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 552
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 843
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 536
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 084
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu