Londýn 4. januára (TASR) - Ruské pracovné tábory podobné tým, ktoré fungovali za čias diktátora Stalina, dodnes existujú, tvrdia v dnešnom vydaní britské noviny Independent s odvolaním sa na výsledky štúdie Judith Pallotovej, ktorá prednáša zemepis na univerzite v Oxforde.
Podľa nej musia tisíce Rusov ešte aj dnes znášať tvrdé podmienky gulagov - krutý chlad v zimných mesiacoch a útoky hmyzu v lete. Vo vyše 120 odľahlých pracovných táboroch, ktoré pochádzajú ešte z čias Stalina, sú aj dnes uväznené desaťtisíce ruských zločincov. Na týchto táboroch, ktoré sa používajú od 30. rokov minulého storočia, sa podstatnejšie zmenilo len to, že dnes tam väznia skôr vrahov ako politických disidentov.
Dr. Pallotová sa sústredila na tábory na severe Uralu, kde sa ročná priemerná teplota pohybuje okolo mínus jedného stupňa a od októbra do mája teploty klesajú na 40 stupňov Celzia pod nulou. V lete sa v nich nedá vydržať kvôli komárom a inému hmyzu. Väzni vykonávajú fyzicky veľmi náročnú prácu v okolitých lesoch.
Všeobecne sa pritom predpokladalo, že gulagy ako ich verejnosť pozná z knihy Alexandra Solženicyna sú už dávno minulosťou. "Ale s prekvapením sme zistili, že väzni si v Rusku stále odpykávajú tresty ďaleko na severe krajiny, tisíce kilometrov od miesta, kde spáchali zločin a kde im súdy vymerali trest. Takéto tábory nie sú prijateľné," uviedla britská odborníčka vo svojej štúdii.
Podľa nej ruská vláda o situácii vie, no nepodarilo sa jej inak vyriešiť pálčivý problém preplnených väzníc.
Vlani v januári si trest v ruských väzniciach odpykával takmer milión väzňov. Na každých 100.000 Rusov pripadá 729 väzňov, čo znamená, že Rusko má najviac väzňov na svete v prepočte na počet obyvateľov. V správe sa ďalej uvádza, že mnohí z väzňov sa do takýchto táborov dostali iba za relatívne drobné priestupky, uzatvára Independent.