Jakarta/Tokio 30. marca (TASR) - V zemetrasením postihnutých oblastiach Indonézie pokračuje druhým dňom pátranie záchranných čiat po mŕtvych a živých obetiach pondelňajšej prírodnej katastrofy.
Podľa japonskej agentúry Jiji Press je počet potvrdených mŕtvych obetí zemetrasenia na najviac postihnutých indonézskych ostrovoch Nias a Simeulue 330, respektíve 100. Úrady sa obávajú, že tento počet môže dramaticky stúpať. Na základe údajov indonézskeho Červeného kríža však celkový počet mŕtvych obetí prírodnej katastrofy môže prekročiť 1000 len na ostrove Nias. Na odľahlých Banjackých ostrovoch zahynulo podľa dnešných správ 200 až 300 ľudí. Celkový počet zranených nie je zatiaľ stále známy.
Stovky obyvateľov postihnutých regiónov strávilo noc pod holým nebom, pretože ich príbytky zemetrasenie buď zničilo, alebo vážne poškodilo. Tisícky ľudí trpia nedostatkom pitnej vody. Mŕtve telá umiestňujú do miestnych mešít. Zranených zase sústreďujú okrem nemocníc aj na futbalové štadióny, kde ich dopravujú vrtuľníkmi.
Podľa slov hovorcu UNICEF-u John Budda je vôbec problematické sa dostať do postihnutých častí. Nasadená je už aj indonézska armáda, ktorá vrtuľníkmi a vojnovými loďami zásobuje obyvateľstvo potravinami. Na Nias doletela veľká skupina lekárov a zdravotníkov Červeného kríža. Na ceste je podobný tím aj z Japonska.
Najnovšie pondelňajšie zemetrasenie v sile 8,7 stupňa Richterovej stupnice a menšie cunami je ďalším úderom pre cestovný ruch v oblasti. Postihnuté ostrovy síce nie sú až tak veľmi známou turistickou destináciou a nachádzajú sa ďalej od letovísk. Na strane druhej však obraz regiónu, ktorý dostal "silný úder už 26. decembra" sa ako turisticky pokojnej oblasti ešte viac zhoršil, píše dnešné vydanie belgického denník De Morgen. "Obraz o juhovýchodnej Ázii ako o nebezpečnej a nestabilnej oblasti zosilnel. Je to predovšetkým dráma pre zraniteľné miestne hospodárstvo, ktoré profitovalo aj z turizmu," domnieva sa ďalej periodikum.