FOTO - ČTK
Príchod do práce
Japonci chodia načas. Umožňuje im to na sekundy presná doprava a prikazuje im to morálka. Chodenie do práce o hodinu skôr sa nenosí, ale to je možno spôsobené tým, že pozorujem väčšinou ľudí vo výskumnom ústave. A vedci na celom svete si radi ráno pospia trochu dlhšie. V Japonsku je veľmi silný dôraz na vzťahu šéf - podriadený, preto je dobré, ak ste v práci skôr, než váš šéf.
Dochvíľnosť je možné pozorovať aj inde než v práci, napríklad na tréningoch v aikidó. Aj keď nikto nekontroluje dochádzku, pri vchode na stene visí papier, kde sa zapisujú ľudia, ktorí prišli neskôr.
Pracovné nasadenie
Na Japoncoch vidno, že makajú. Nielen na fyzicky pracujúcich, ale na všetkých. Majú rýchle pohyby a to nielen vtedy, keď je nablízku vedúci. Nie je výnimkou vidieť sekretárku, ako na vysokých podpätkoch beží po chodbe s tlačivom v ruke. Okrem každodennej obedňajšej prestávky pracujú Japonci na 100 %.
Neprítomnosť v práci
Japonci majú veľmi málo plateného voľna, zvykne to byť iba 10 dní ročne. Tento fakt je čiastočne kompenzovaný vysokým počtom štátnych sviatkov, ale pre nás je to aj tak nemysliteľné číslo. Navyše nie je zvykom vyberať si dlhšie úseky dovolenky naraz, vždy len deň-dva. Preto sa stáva, že ľudia nevyčerpajú ani tieto dva týždne.
Ak je Japonec chorý, snaží sa vyliečiť čo najskôr, a to doslova. Napríklad proti chrípke majú silné injekcie, po ktorých je človek schopný ísť do práce už po dvoch dňoch. Keďže je ešte stále bacilonosičom, má na ústach ochrannú masku. Aj po prekonaní vážnej choroby sa ponáhľajú čím skôr do práce. Nie je to len zo strachu pred jej stratou, je to časť ich pracovitej povahy.
Odchod z práce
Nadčasy sú v Japonsku synonymom práce. Koniec pracovného času v niektorých podnikoch ani len zhruba nenaznačuje, že už by niekto mal ísť domov. V samotnej japončine je tento fakt zakomponovaný - ak pracovník odchádza domov skôr ako jeho kolegovia, nepozdraví "Dovidenia", ale ospravedlní sa im, že už odchádza (aj keď je už pár hodín po konci pracovného času). Na to mu ostatní odpovedia, že musí byť veľmi unavený a že dnes pracoval tvrdo.
Napriek tomu, mladí ľudia prestávajú (pod vplyvom západnej kultúry) prikladať práci takú veľkú prioritu. Ak im nevyhovuje zamestnanie kvôli príliš dlhým nadčasom, neváhajú prácu zmeniť. Pre starších Japoncov je práca všetkým - čas na koníčky a dovolenky si nechávajú na dôchodok.
nemsak.blog.sme.sk
Autor: SLAVOMÍR NEMŠÁK