FOTO |
páliaceho arizonského slnka. Bola to biela holubica púšte - Misia sv. Xaviera. Prívlastok dostala od domácich.
Podľa informačných tabúľ sme práve vstupovali do rezervácie kmeňa Papago San Xavier. Upozorneniam nebolo konca kraja: návštevníci tu nesmú táboriť, strieľať, rúbať stromy na zakladanie ohňa a znečisťovať okolie.
Osud nebol ku kmeňu Papagov priaznivý. Ako nezmieriteľní nepriatelia Apačov boli spojencami Američanov v boji proti okolitým indiánskym kmeňom a nikdy nezabili belocha. Apači, ešte pred 120 rokmi postrach celého amerického juhozápadu, dnes žijú na omnoho vyššej úrovni, než chudobní Papagovia. Hlavným zdrojom ich príjmov je výroba košov, ktoré sa predávajú po celých Spojených štátoch.
Keď sme vystúpili na malom námestí neďaleko kostola, nikde nebolo ani živej duše. Indiáni pracujú zväčša doma alebo sa starajú o svoje kone a dobytok niekde na konci rezervácie. Pred kostol vyšlo niekoľko detí, ktoré nás úctivo pozdravili.
Pri vchode do kostola starý Indián predával suveníry a brožúrky o histórii kostola. Keď v roku 1692 španielsky misionár prvýkrát navštívil toto miesto, nachádzala sa tu dedina Bac. O osem rokov neskôr páter Kino a jeho indiánski priatelia začali budovať kostolík zasvätený sv. Xavierovi. Na konci 18. storočia kostol prestavali do dnešnej podoby a dnes patrí k najkrajším ukážkam španielskej koloniálnej architektúry v USA.
Eusébio Kino (1645 - 1711) bol aj kráľovským kozmografom a architektom. V rokoch 1687 -1711 založil na americkom juhozápade dvadsať misií. "V nedeľu chodievame na prvú svätú omšu o siedmej ráno. Vtedy ešte nie je tak teplo. Kostolík je veľmi malý, väčšina ľudí stojí vonku pred kostolom," hovorí sprievodca Bob.
Skromný interiér predstavuje ostrý kontrast s exteriérom kostola. Vedľa hlavného oltára je socha sv. Xaviera a pri bočnom oltári socha Panny Márie s množstvom horiacich sviečok. V rohu bočného oltára je sklenená rakva s balzamovanými pozostatkami nejakého svätca.
Na cintoríne za kostolom sú biele drevené kríže zdobené pestrofarebnými stužkami a na každom hrobe ležia kytice čerstvých kvetov.
FOTO - ARCHÍV
Autor: PETER WOLF