Ohnivé divadlo. FOTO - INTERNET |
Fiesta Las Fallas sa vo Valencii oslavuje celý marec, vrcholí však v noci z 19. na 20. marca, keď na námestiach zhorí viac ako 700 obrovských figurín z lepenky, dreva, omietky a farieb (fallas).
Figuríny si pripravuje každá štvrť - jednu dospelí, druhú deti. Každá fallas má centrálny motív. Figuríny sú vysoké asi 20 metrov, okolo je množstvo menších postáv - ninots v životnej veľkosti, ktoré vytvárajú rôzne humorné scénky.
Hlavná fallas s názvom A ty čo maľuješ?, ktorá minulú sobotu zhorela na Radničnom námestí mala 25 metrov a zobrazovala históriu maliarstva od objavenia prvých kresieb na stene jaskyne v Altamire, cez najznámejšie diela valencijských maliarov až po objav fotografie. Scénka zobrazovala býka pózujúceho turistom, postavy Dalího, Picassa, Velásqueza či Goyu a ich najznámejšie diela.
Obrovské fallas mohli turisti obdivovať v štvrtiach od polovice marca, tento rok ich všetkých bolo viac ako 700.
Farebné a impozantné divadlo pre turistov však pre domácich predstavuje najmä dopravné problémy. Viac než 700 dopravných uzáver na viac ako 203 cestách a stovka obchádzok pre autobusy. A asi len Valencijčania to môžu zvládnuť s úsmevom.
Turisti však majú často problém s chápaním umeleckého zámeru. Jednotlivé fallas totiž karikujú najmä národných a regionálnych politikov, veršíky sú napísané v jazyku regiónu, ktorým je valenciano. Tento rok však jedna fallas zosmiešňovala Kataláncov, pretože európska ústava má byť preložená do všetkých európskych jazykov. Španielska vláda ju chcela preložiť aj do valenciana, ale Katalánci protestovali, že tento jazyk je len odvodená vetva katalánčiny. Sčasti to potvrdili aj jazykovedci, a tak sa Valencijčania mstili aspoň prostredníctvom fallas.
Fallas nie sú jedinou atrakciou tejto fiesty. Domáci v tradičných krojoch sú námetom všetkých fotografií, rovnako ako mascleta. Ide o obrovský ohňostroj. Nie však na oblohe, ako ho poznáme my. Je to divadlo dymu a hluku - každý deň desať minút na namestí vybuchujú plechovice s farebným dymom a tisícky petárd. Na záver je námestie plné dymu a nevidieť ani na krok. Komu sa nepodarí pretlačiť sa na preplnené námestie, môže ohňovú šou sledovať v televízii.
Ďalšími atrakciami sú každodenná corrida, voľba najkrajšej ženy a miss Valencie - Fallera Mayor a Fallera Infantil, obetovanie patrónke mesta, keď ženy dokážu z kvetov postaviť sväticu v nadživotnej veľkosti. Fascinujúca je aj procesia ohňa, počas ktorej idú domáci v krojoch a pomedzi nich umelci a tanečníci s ohňom.
Skutočné ohnivé predstavenie Crema de las fallas však prichádza v noci. S úderom 22. hodiny začnú na námestiach horieť fallas infantiles, s úderom polnoci fallas mayores, čo je nebezpečné divadlo - plamene sú často vyššie než okolité budovy.
O jednej v noci však začne horieť hlavná zo všetkých fallas. Vidieť v plameňoch obrovského Dalího či Picassa bol smutný pohľad, miestni sa však zabávali a tlieskali.
Ohňu unikne len jedna figurína - Ninot Indultat, o ktorej ľudia rozhodli, že je najkrajšia. Tá skončí v Museo Fallero na Plaza de Monteolivete. ANDREA HAJDÚCHOVÁ
Valencia
História
Las Fallas sú oslavou jari, dlhých dní a jarného upratovania. Ešte v 15. storočí tesári a stolári pred dielňami pálili drevený odpad a stojany na olejové kahance, ktoré potrebovali na prácu počas zimných mesiacov. Nasledujúci deň po veľkom upratovaní a vyháňaní zimy ohňom, patril oslavám sv. Jána.
Dnes sú oba sviatky a tradície zliate dohromady, v minulosti sa však cirkvi ohňové predstavenie neveľmi páčilo. Zlomom bol písomný zákaz pálenia drevených zvyškov na ulici, pretože to bolo nebezpečné. Zvyk však nezanikol, ľudia presunuli drevené figuríny na námestia.
Keď sa v 80. rokoch 19. storočia začali na ulici objavovať erotické fallas s obscénnymi veršíkmi, cirkev protestovala a radnica za umiestnenie fallas na ulici zaviedla vysokú daň. Preto v roku 1883 boli v meste štyri a o dva roky neskôr dokonca iba jediná figurína. Na stranu protestujúcich ľudí sa postavila tlač. Noviny La Traca začali s voľbou najkrajšej fallas, ktorá od nich dostala finančnú odmenu. Dnes už takúto figurínu odmeňuje samotné mesto.
Podobnú fiestu môžete zažiť už iba v Alicante, volá sa Hogueras de San Juan a koná sa okolo 20. júna. (haj)
Autori robia posledné úpravy na obrovskej skulptúre "Baco a Atenea" motivovanej gréckou mytológiou počas príprav na oslavy Fallas. FOTO - ARCHÍV TASR |
FOTO SME |
FOTO SME |