Kiel 14. februára (TASR) - Nemeckí vedci z Leibnizovho inštitútu pre vedy o mori (IFM-GEOMAR) v Kieli objavili v oceáne pri juhoamerickom kontinente obrovské víry, ktoré pripomínajú atmosférické systémy. Keďže sa formujú vo veľkých hĺbkach, nie sú hrozbou pre lodnú dopravu, ale podľa inštitútu môžu byť dôležitým a ľahko merateľným indikátorom klimatických zmien.
Relevantnou časťou prúdenia v Atlantiku pre podnebie je rovníková cirkulácia. Zabezpečuje transport teplej vody vo vyšších zemepisných šírkach na sever a tiež spätný tok studenej vody na juh. Vodu v morských hĺbkach transformuje západné okrajové prúdenie, kopírujúce obrysy amerického kontinentu.
Vedci doteraz predpokladali, že okrajové prúdenie má pokojný a kontinuálny priebeh. Odborníci z kielskeho inštitútu však zistili, že prúdenie sa pri pobreží Brazílie rozpadá na obrovské krútňavy, ktoré vznikajú pravidelne asi každých 60 dní.
Tieto víry, prezývané eddies, sa tiahnu popri kontinentálnom zráze smerom na juh. Podľa modelov môžu eddies vzniknúť len vtedy, keď je prísun vody zo severného Atlantiku dostatočný. Vedci z toho usudzujú, že víry sú dôležitým ukazovateľom zmien rovníkovej cirkulácie a tým aj Golfského prúdu.
Vyhodnotenie údajov z meračov prúdenia inštalovaných pred štyrmi rokmi na morskom dne južne od Recife ukázalo, že víry dosahujú svoje maximum v hĺbke dva kilometre, kde sú široké asi 300 kilometrov. Dosahujú rýchlosť asi 150 metrov za hodinu, čo je v porovnaní s atmosférickými vírmi relatívne málo.