Okná druhého poschodia Markušovského kaštieľa sú namaľované. FOTO - ĽUBOMÍR LEHOTSKÝ
Aj teraz v januári prekvapili na trávnatom koberci pred kaštieľom v Markušovciach rozosiate sedmokrásky. Rovnako ako turistov, aj ich prebudilo nezvyčajné teplé počasie. Navštíviť Markušovce sa však oplatí po celý rok. Svoje expozície ponúka Markušovský kaštieľ i letohrádok Dardanely rovnako v lete i v zime - samozrejme, okrem pondelka.
Malý fakultatívny výlet je ideálny pre všetkých, ktorí chcú lyžovačku vo Vysokých Tatrách i neďalekom Slovenskom raji prerušiť aspoň na jeden deň. Aj nepriazeň počasia je vhodná na prezretie si renovovaných interiérov, francúzskej záhrady či expozícií nábytku a hudobných nástrojov.
Kaštieľ s falošným poschodím
Kaštieľ v renesančnom slohu s okrúhlymi nárožnými vežami - rotundami s kľúčovými strieľňami dal postaviť František Mariássy v roku 1643. Po zmene majiteľa v druhej polovici 18. storočia pribudli rokokové úpravy. Medzi nimi aj falošné druhé poschodie, s detailne namaľovanými privretými okenicami.
Expozícia ponúka pohľad na vývoj nábytku od 17. až po začiatok 20. storočia. Stoly, stoličky, skrine a truhlice návštevníka prevedú renesanciou, barokom, cez rokoko, klasicizmus až po meštiansky empír, tzv. biedermeier, či historizmus z konca 19. storočia.
Za kaštieľom je upravený francúzsky park s troma terasami. Chodníkom sa pohodlne dostanete do bývalej tančiarne - letohrádku Dardanely.
Dardanely
Expozícia v letohrádku Dardanely je venovaná vývoju klávesových strunových nástrojov. Dodnes tu vďaka koncertom klasickej hudby počuť klavír či organ. Presne s takýmto zámerom postavil jednoposchodovú budovu s bohatou štukovou výzdobou Wolfgang Marriássy v poslednej tretine 18. storočia. Dôvodom mala byť aj ohlásená, no neskôr zrušená návšteva cisárskeho dvora Jozefa II.
Prízemie je venované malým organom - pozitívom. Spoznáte ich podľa toho, že klávesnica nevytŕča do priestoru. Najstarší exponát má takmer tristo rokov.
Prehliadka je doplnená o stolové klavíry a v 19. storočí obľúbené klavichordy - niečo medzi klavírom a gitarou.
Markušovský skalný hríb
Do architektúry Markušoviec výrazne zasiahli najmä Mariássyovci, ktorí po sebe zanechali aj hrad a niekoľko ďalších kaštieľov a kúrií.
Okrem pamiatok okolie ponúka aj ďalšie možnosti. Najbližšou je žlto značkovaný chodník k chránenému prírodnému výtvoru Markušovský skalný hríb, ktorý zbadáte po takmer trištvrtehodinovej túre.
Autor: ZUZANA LEHOTSKÁ