Rímske kúpele v jaskyni Domica. FOTO - AUTOR
Domica bola kedysi jednou z najnavštevovanejších jaskýň na Slovensku, no dnes jednoznačne víťazia turisticky príťažlivé jaskyne v Nízkych a Vysokých Tatrách. Tatry ponúkajú rozvinutejšiu infraštruktúru, ako chudobnejší Gemer, to však neznamená, že jej podzemná krása je menej atraktívna.
"Domica je fenomenálna jaskyňa dlhá päť kilometrov. Zvyšok 25-kilometrového jaskynného systému je na maďarskom území ako jaskyňa Baradlo," hovorí správca jaskyne Oto Lörinc. Jaskyňa leží v národnom parku Slovenský kras, na juhozápadnom okraji Silickej planiny. Odtiaľto sa začína ťahať Silický príkrov smerom na východ. Samozrejme, škrapy a ďalšie krasové útvary vyniknú viac v lete, no aj zasnežená Silická planina ponúka neopakovateľný zážitok.
Jaskyňa Domica je jednou z jedenástich sprístupnených jaskýň, v ktorých sprievodcovskú službu zabezpečuje Slovenská správa jaskýň. Dvanásta - Harmanecká - je už dlhší čas zatvorená, pretože v nej prebiehajú rekonštrukčné práce, revízia elektroinštalácie a podobne.
Dĺžkou sprístupnenej trasy sa Domica radí na tretie miesto.
"Je to tak iba v prípade dostatku vody. Vtedy totiž funguje náš veľký prehliadkový okruh spojený s plavbou po podzemnej riečke Styx," dodáva Lörinc a upresňuje dĺžku veľkého okruhu na 1360 metrov, zatiaľ čo v jesennom a zimnom období prejde návštevník iba 780 metrov. Aj keď je cena prehliadky s plavbou vyššia, návštevníci jednoznačne preferujú plavbu. "Sme odkázaní na podzemnú riečku Styx, ktorej hlavným vodným zdrojom je dažďová voda. Tohtoročná letná sezóna sa vydarila, pretože vody bolo dosť. Denne sme prepravili aj 300 návštevníkov," dodáva.
Okrem plavby je Domica zaujímavá najmä bohatou sintrovou výzdobou, ako sú štíty, bubny či kaskádovité jazierka, nesúce názov Rímske kúpele. Na konci Panenskej a na začiatku Suchej chodby vidieť najkrajší kút jaskyne, miesto s brčkami karamelovej farby.
V historickej časti jaskyne sa návštevníci zasa stretnú s artefaktami z mladšej doby kamennej - neolitu, ktoré svedčia o tunajšom trvalom osídlení človeka Bukovohorskej kultúry.
Jaskyňa Domica nerešpektuje hranice a zasahuje do Maďarska. Správca Oto Lörinc však vylučuje akékoľvek špekulácie o ich možnom prekročení.
"Nie je to žiaden podzemný hraničný priechod. Je pravda, že Styx preteká až do Maďarska, ale žiaden priechod pre ľudí tu nie je. Dokonca ani pre jaskyniarov, sú tam mreže a sifóny - teda zúžené chodby, v ktorých sa treba ponoriť pod hladinu, aby sa jaskyniar dostal ďalej. Okrem toho, sú tam osadené dvojité mreže a k južným susedom sa dá prejsť iba po povrchu," dodáva správca jaskyne.
Typickými obyvateľmi jaskyne sú netopiere. Viacerí turisti sa však sťažujú na slabé služby. V malom bufete pri vstupe do jaskyne sa dá totiž kúpiť len káva, čaj, sladkosti a suveníry.
Okrem Domice môžete navštíviť neďalekú Silickú ľadnicu, kde nájdete celoročný ľadovec, vyrastajúci z podhubia skaly.
Cenník
Veľký okruh aj s plavbou stojí dospelého 130, študentov 110, deti (4 - 15 rokov) 70 korún. Malý okruh vyjde dospelého 80, študentov 60 a deti 40 korún.
Otvorené
Mimo sezóny
1. 2. - 31. 5. a 1. 9. - 31. 12.
vstupy 9.30, 11.00, 12.30 a 14.00 h
Prehliadka s plavbou trvá 85, bez plavby 45 minút.