LONDÝN, BRATISLAVA - Britskí zamestnávatelia podľa tamojšej odborovej centrály vykorisťujú ľudí, ktorí sa prisťahovali za prácou. Zamestnanci z východnej Európy sa vraj sťažujú, že za rovnakú prácu dostávajú nižšiu mzdu ako Briti, neplatia im všetky odpracované hodiny či nadčasy, pracujú nad limit, nejaké obdobie nemajú pas, čo im bráni zohnať si ubytovanie, či otvoriť účet v banke.
Sťažujú sa aj ľudia zo Slovenska. "Ale podľa našich skúseností im spôsobujú problémy väčšinou slovenskí zamestnávatelia, ktorí tu podnikajú," hovorí slovenský konzul v Londýne Miroslav Veselý.
Ambasáda na podnikateľov v meste Peterborough upozorňovala aj políciu a snažila sa upozorniť aj našich občanov. "Napriek tomu tam chodia a stáva sa to." Skupina slovenských podnikateľov, ktorí podnikajú v britskom meste, má u nás agentov, ktorí im zháňajú ľudí. "Dopravia ich do Británie, ubytujú, zamestnajú na veľmi jednoduchých robotách, ale neplatia im alebo len veľmi málo. Stávalo sa, že im dali plat napríklad sedem libier mesačne," hovorí Veselý.
Na britských zamestnávateľov sa slovenskí občania sťažujú menej, bolo zopár prípadov, keď napríklad kamionisti nedostávali načas výplatu, ale nenútili ich na žiadnu špinavú robotu ani nadčasy. "Ak aj majú niektorí Slováci zlé skúsenosti s domácimi zamestnávateľmi, nehovoria nám to."
Autor: rf, čtk