Alamo. FOTO - AUTOR
V San Antoniu sú aspoň nejaké pamiatky. V El Pase však vôbec nič nepripomína jeho mexickú minulosť. Dokonca aj Veľká rieka, ako ju nazvali španielski dobyvatelia, je úzkou riečkou, ktorá sa ani zďaleka nevyrovná Váhu pri Trenčíne.
San Antonio je moderné veľkomesto. Od ostatných amerických veľkomiest sa líši iba tým, že je tam menej mrakodrapov. Zato sa však môže pochváliť prekrásnou katedrálou San Fernanda. Jednou z mála historických budov je bývalý palác španielskeho guvernéra. Prízemná budova má obrovskú záhradu plnú kvetín a uprostred nádhernú fontánu. Hlavným lákadlom San Antonia je však Alamo. Takto nazvali Mexičania opevnenú španielsku misiu San Antonio de Valero z roku 1718. Dnes z opevnenia zostali iba zrúcaniny, ale časť misie a pôvodná kaplnka sú neporušené.
Sláva Alama pochádza z čias, keď Texasania bojovali za slobodu a Texas bol vtedy súčasťou Mexika. V misii sa zabarikádovalo 187 Texasanov pod velením plukovníka Williama Travisa. Mesto už bolo v tom čase obsadené mexickým vojskom generála Antonia Lopeza de Santa Annu. 6. marca 1836 vojaci Santa Annu zaútočili na Alamo a všetkých obrancov zmasakrovali. Prv než však zahynul posledný texaský bojovník, podarilo sa obrancom Alama zlikvidovať 1500 mexických vojakov.
Na pamiatku tejto slávnej bitky postavili obyvatelia Texasu veľký mramorový pamätník. Sú na ňom vytesané mená a postavy hrdinov z Alama.
Necelý mesiac po alamskej masakre obyvatelia Texasu zorganizovali ešte väčšiu armádu. S pokrikom "Pamätajte na Alamo!" hnali Mexičanov až za Rio Grande.
Cestou z Alama sa zrazu pred nami vynoril aztécky chrám. Bola to však budova mexického kultúrneho inštitútu. Stojí uprostred námestia Plaza Mexica ako súčasť pavilónu výstavy štátov západnej pologule Hemis - Fair z roku 1968.
Na rozdiel od najkrajších amerických miest ako San Francisco, Las Vegas a Miami, do San Antonia prichádza pomerne málo turistov zo zahraničia. Väčšinu návštevníkov tvoria Američania. A Texasania hovoria o sebe, že nadovšetko milujú iba dve mestá - to svoje a San Antonio.
Autor: PETER WOLF