Liptovský Mikuláš 19. októbra (TASR) - Švédsky približne 20- ročný turista, ktorý bol nezvestný od pondelka, zahynul v pohorí Západných Tatier. Členovia tamojšej Horskej záchrannej služby (HZS) v Žiarskej doline (okres Liptovský Mikuláš) ho našli dnes dopoludnia bez života v kotli pod vrcholom Baníkov (2178). Jeho telo objavil pod 20 centimetrovou snehovou vrstvou záchranársky pes Šarik.
Nebohý Švéd sa v pondelok ráno vydal na túru s Angličanom z tej istej medzinárodnej skupiny. Na vrchol Baníkov išli cez Príslop, kde sa rozdelili. Angličan sa vrátil tou istou cestou naspäť a Švéd mal ísť cez hrebeň na Hrubú kopu. "V noci z pondelka na utorok pribudlo vo všetkých horských oblastiach do 25 cm nového snehu, čo značne sťažilo podmienky na pátranie, povedal pre TASR službukonajúci člen HZS v Žiarskej doline Marián Ileš.
Vo vyšších polohách Tatier sa nachádza snehová pokrývka a HZS preto neodporúča prechody cez vysokohorské sedlá a vrcholové túry. Nízkotatranský turistický úsek od sedla Poľany, cez Chopok až po Ďumbier a z Lukovej na Chopok je silne zľadovatený. Podľa horských záchranárov pohyb v tejto oblasti môže byť nebezpečný, preto odporúčajú radšej nepodnikať vysokohorské túry.
V utorok ráno bolo na hrebeňoch hôr takmer jasno. Teplota sa pohybovala od -1 do -8 stupňov Celzia. Napadlo do päť centimetrov nového snehu, v nadmorskej výške 1500 m je snehová pokrývka do 25 centimetrov.