Takmer každý kút Slovenska je popretkávaný povesťami o boji dobra a zla. Nielen hrady a zámky majú svojich duchov, biele panie, s nadprirodzenými bytosťami sú spojené aj zrúcaniny, rokliny, priepasti.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Avarská kňažná, postrach na Soľnohrade
Nad Solivarom pôvodne stáli dva hrady. Neskôr jeden zanikol a druhý v čase avarských nájazdov obývala avarská kňažná, ktorú mnohí považovali za čarodejnicu. Okrem územia v okolí Prešova si podmanila aj Zipov, Hradovú a Kysak. Pravdepodobne ju opantal diabol, keď si zmyslela, že chce priezračný hrad - z kvádrov z kamennej soli. Vojská pod vedením legendárneho Filčíka vyrazili proti čarodejnicinmu hradu hneď po víťaznej bitke nad Avarmi. Noc a odpočinok však nahrali kňažnej, ktorá Filčíkovo vojsko zakliala. Filčík poslúchol radu dobrých víl a tváre svojich zakliatych vojakom umyl vodou zo zázračného prameňa a tí ožili.
Kňažná sa však nevzdala. Pripravila pre vojsko ďalšiu nástrahu. Pozdĺž cesty, po ktorej vojaci pochodovali, rozmiestnila začarované bochníky chleba. Vyzerali už na pohľad veľmi chutne, no každý, kto sa ich dotkol, okamžite skamenel. Rusalky spolu s vílami pribehli na pomoc a bochníky chleba pred postupujúcim vojskom odklínali. A tak sa Filčík spolu s vojskom dostali až k hradu, kde kňažná sídlila. Tu ich čakalo hrozné divadlo. Z hradu sa zo všetkých strán prúdom valila voda a blesky postupne ničili jeho hradby. Spolu s hradom zmizla v troskách hradu aj nenávidená kňažná.
Slavkovský štít a šarkan
V historických dokumentoch je zaznamenaný deň 6. august 1662. Dočítame sa o ňom nielen v poľskom spise „Poklady kráľa Gregora“, ale aj v zápisoch levočského kronikára Gaszpara Haina. V ten deň pocítili obyvatelia časti Spiša a podtatranských oblastí silné zemetrasenie. Zem sa im pod nohami triasla a z podzemia sa ozývalo hrôzostrašné dunenie. Zemetrasenie bolo také silné, že praskali strechy a múry na domoch. Pri pohľade na Tatry bolo vidieť ako sa zo Slavkovského štítu valí skalná lavína a ničí okolité lesy. Horu zahalil veľký čierny mrak. Vďaka tomuto úkazu vzniklo aj nové jazero.
Podľa ľudí to mal na svedomí veľký drak prelietajúci ponad Tatry. Ten si na niekoľko dní sadol na opustený štrbský kostol. Gaszpar Hain, uznávaný svojím rozvážnym pohľadom na vec tvrdil, že drak si za svoje sídlo neskôr zvolil Hochwald, čo je vlastne okolie dnešnej Štrby.