Na tejto ceste je v nadmorskej výške 1150 metrov Görgeiho tunel. Artur Görgei, generál maďarskej armády z revolúcie v rokoch 1848 - 1849, týmto tunelom unikal pred rakúskou armádou do Banskej Bystrice. Podľa promaďarského historika Pechányiho viezol okrem zbraní a proviantu päť vozov striebra a zlata, ktoré získal v banských mestách.
V júli 1764 zasa prešli tunelom budúci rakúsko-uhorskí cisári Jozef II. a jeho brat Leopold. Najčastejšie však slúžil tunel pútnikom, ktorí ho využívali pri púťach na Staré Hory. Pre 60 rokmi kremnickí minciari cez tunel zachraňovali po potlačení SNP zlato a drahé kovy pred obsadením Kremnice nemeckou armádou. Do úschovy Slovenskej národnej banky v Banskej Bystrici postupne odviezli drahé kovy po železnici, ale poslednú zásielku museli dopraviť pod partizánskou ochranou starou cestou cez tunel.
Táto mimoriadna akcia kremnických minciarov zachránila pre budúcu Československú republiku 183 kilogramov zlata, 4534 striebra, 195 čistej platiny 2,64 nerafinovanej platiny a 2,51 kilogramov kadmia. Poklad odviezli do Moskvy a po II. svetovej vojne sa vrátil do Československa. Tento zlatý tunel na tzv. zlatej ceste bol v rokoch 1955 - 1997 zasypaný. V súčasnosti je priechodný. (rif)