Drevené chaty sú zväčša verejne prístupné, otvorené 24 hodín denne a určené na denný oddych alebo prenocovanie. FOTO - AUTOR, ARCHÍV
príjemnejších častí krajiny. Dnes sa z ekonomických dôvodov obyvatelia Fínska opäť sťahujú na juh do okolia hlavného mesta Helsínk. Do Laponska sa vracajú najmä vo voľnom čase.
Príroda
Laponsko, spolu so švédskym a nórskym územím, predstavuje najrozsiahlejšie a jedno z najzachovalejších takmer neosídlených súvislých prírodných území.
Prírodu tvoria lesy, vo vyšších územiach holé pohoria a, na rozdiel od zvyšku úplne rovného Fínska, kde sa voda rozlieva do jazier, tiež potoky a rieky. Lesy tvoria až 70 percent povrchu celého Fínska a prispievajú k jeho povesti "zelenej krajiny".
V Laponsku možno piť vodu priamo z potokov, niekedy vidno až do hĺbky dvoch metrov. I keď kvalita lesov a prírody nie je až taká dokonalá, vzhľadom na expandujúci lesnícky priemysel je Laponsko stále najmenej produkciou dotknutým fínskym územím.
Oddych v lese
Vo Fínsku platí zákon, ktorý každému zabezpečuje právo na voľný pohyb v lesoch a prírode. A ten predstavuje jeden z najobľúbenejších spôsobov oddychu. Každý deň, v lete i v zime, vidno v mestách, mestských parkoch a v prímestských oblastiach chodiacich (vo Fínsku je takmer národným športom rýchlochôdza s bežkárskymi palicami), behajúcich alebo bicyklujúcich sa ľudí. Robia tak po práci či cez víkend. Do Laponska sa chodí za pohybom na dlhší čas. A podmienky na to sú tam výborné.
Pozdĺž turistických značiek sú s odstupom pol- až jednodenného pochodu postavené drevené chaty. Zväčša sú verejne prístupné, otvorené 24 hodín denne a určené na denný oddych alebo prenocovanie. Sú v nich drevené postele, krb (s pripraveným drevom) a plynový varič, takže o komfort je postarané. Ďalšie drevo je v šope v blízkosti chaty, ktoré sa pri odchode napíli, narúbe (sekera a píla sú tiež verejné) a pripraví pre nových hostí. O plynové bomby a drevo sa stará štátna správa lesov a parkov. K údržbe chaty prispieva aj ekologické povedomie hostí, ktorí po sebe odnášajú odpadky a nepoužívajú zariadenie chaty na podkurovanie. Chaty sú skutočne dlhodobo v prevádzke bez toho, aby mali súkromného majiteľa!
Značky na druhej strane jazera
Laponsko má dve návštevné sezóny: zimnú, ktorá trvá do konca apríla, a letnú, ktorá sa začína v júni. Keď navštívite Laponsko v máji, teda mimo sezóny, podľa podpisov v knihách návštev, ktoré sú v každej chate, môžete sledovať pohyb návštevníkov nachádzajúcich sa na území celého národného parku.
Zimná sezóna je vyhradená bežkárom, letná na výlety a túry. Ak sa v lete vyberiete po značenej lyžiarskej stope, určite sa časom ocitnete na brehu jazera a po dlhom hľadaní ďalšej turistickej značky ju objavíte na druhom brehu. Lyžiarske stopy vedú nekompromisne priamo bez ohľadu na nejaké vodné plochy. Keď sa rozhodnete jazero obísť, do cesty sa postavia nekonečné močiare, ktoré treba prejsť rýchlymi skokmi medzi vytŕčajúcimi trsmi trávy.
MAROŠ KRIVÝ
Krajina tisícich jazier.