Len niekoľko kilometrov severne od Trnavy leží v doline Krupského potoka obec Dolná Krupá (192 m n. m., 2210 obyvateľov) patriaca k najväčším obciam okresu Trnava. Po prvý raz sa spomína v Zoborskej listine z roku 1113 ako Crumba. Azda najvýznamnejším medzníkom v histórii obce bol príchod rodu Brunswickovcov v 19. storočí, ktorý kúpil zadĺžené zemianske usadlosti a vybudoval panstvo, ku ktorému patrili obce Dolná a Horná Krupá a časti obcí Špačince, Ratnovce a Bohunice. Históriu obce pripomína expozícia Obecného múzea, ktoré otvorili v roku 1975.
Nepochybne najvýznamnejšou kultúrno-historickou pamiatkou v Dolnej Krupej je klasicistický kaštieľ z rokov 1793 až 1795, ktorý postavili na mieste staršieho kaštieľa a upravili v rokoch 1820 a 1821. Dodnes patrí k najkrajším príkladom vidieckej klasicistickej architektúry na Slovensku. Nádherné šľachtické sídlo patriace rodine Brunswickovcov stojí na okraji rozsiahleho anglického parku s jazierkom a vzácnymi drevinami. Park upravili v rokoch 1813 až 1819 pod vedením záhradného architekta Henricha Nebiena v štýle ideálnej antickej krajiny. Spolu s kaštieľom vytváral jeden z najkrajších krajinársko-architektonických celkov v Uhorsku. Za kaštieľom vznikol v období úpravy parku ako jedna z jeho súčastí aj tzv. umelý kopec, ktorý sa dodnes dvíha do výšky takmer 15 m nad úrovňou okolitého terénu.
Kaštieľ však najviac preslávili návštevy Ludwiga van Beethovena na začiatku 19. storočia. Ludwig van Beethoven (1770-1827) údajne navštevoval kaštieľ v rokoch 1800 až 1806 a počas svojho pobytu tu zrejme skomponoval aj Sonátu mesačného svitu. Brunswickovcom venoval viaceré skladby. Napríklad Terézii Brunswickovej Sonátu Fis dur op. 78 pre klavír, Františkovi Brunswickovi sonáty op. 57 (Appasionata) a op. 77 (Fantázia).
Vďaka Brunswickovcom sa zoznámil aj so svojou celoživotnou láskou Giuliettou Giuccardi a získal prístup do vysokej spoločnosti vo Viedni. Jedna z legiend tvrdí, že do kaštieľa v Dolnej Krupej bol adresovaný aj jeho preslávený "list nesmrteľnej milenke".
Kaštieľ v Dolnej Krupej v súčasnosti slúži ako Domov slovenských hudobných skladateľov. Vedľa kaštieľa sa okrem klasicistických hospodárskych objektov nachádza rokokový Beethovenov pavilón s expozíciou Hudobného múzea zachytávajúcou život a dielo L. van Beethovena. Na hudobné tradície v obci nadviazal v 20. storočí aj miestny rodák John Dopyera (1893-1988), vynálezca rezofonickej gitary dobro.
(Turistický sprievodca Trnava a okolie z edície Poznávame Slovensko)
Viac sa dočítate v najnovšom čísle časopisu Krásy Slovenska z vydavateľstva DAJAMA, ktorý si môžete kúpiť vo vašom novinovom stánku alebo predplatiť na adrese: Krásy Slovenska, P. O. Box 115, Dúbravská cesta 9, 840 05 Bratislava 45, tel. 02/54652055, e-mail: info@krasy-slovenska.sk, www.krasy-slovenska.sk