New York 3. augusta (TASR) - Za zvukov vojenskej kapely a v prítomnosti ministra vnútra USA Gala Nortona dnes v New Yorku oficiálne sprístupnili podstavec Sochy slobody pre návštevníkov a turistov. Monument otvorili potom, ako ho z bezpečnostných dôvodov uzatvorili po 11. septembri 2001, keď v USA došlo k sérii teroristických útokov.
Obrad sa začal spevom vojenského zboru a aplauzom davu. Ceremóniu moderoval hlásateľ televíznej stanice CNN Aaron Brown.
Plány na opätovné sprístupnenie pamätihodnosti sa zrealizovali aj napriek novým, víkendovým varovaniam pred možnými teroristickými útokmi na finančné centrá na neďalekom Manhattane, Newarku, New Jersey a v metropole Washington. Ministerstvo vnútra hodnotí otvorenie pamätihodnosti ako prejav nemožnosti zastrašiť slobodu.
Verejnosť sa bude môcť potešiť panoramatickým výhľadom z plošiny na vrchole podstavca. Ten je vo výške 16 poschodí. Zvyšok sochy zostáva uzatvorený, pretože nemôže pojať veľký počet turistov a nespĺňa bezpečnostné štandardy.
![]() |
Podľa predstaviteľov ministerstva vnútra nie je pravdepodobné, že návštevníci budú mať v blízkej budúcnosti prístup k vnútornému točitému schodisku sochy.
Namiesto toho si ale môžu prehliadnuť vylepšené múzeum v podstavci, ktoré približuje históriu sochy od jej nadobudnutia ako daru od Francúzska v roku 1886 po jej znovudarovanie po celkovej rekonštrukcii o storočie neskôr.
Sprísnené bezpečnostné opatrenia na 117 rokov starom národnom monumente zahŕňajú nový protibombový detektor, ktorý vženie do odevu návštevníka vzduch a potom ho skontroluje, či na ňom nie sú zvyšky trhavín.
Ostrovček Liberty Island, na ktorom sa socha nachádza, bol po 11. septembri 2001 na 100 dní uzavretý. Znova ho otvorili v decembri po inštalovaní detektorov kovov, používaných na letiskách, na kontrolovanie cestujúcich naloďujúcich sa na trajekty z dolného Manhattanu.
Kevin Mason, prezident spoločnosti Circle Line, ktorá prevádzkuje trajekty k Soche slobody, vyjadril nádej, že znovuotvorenie pomôže prilákať turistov. Ich počet sa po teroristických útokoch znížil o 45 percent - zo 4,5 milióna v roku 2000 na 2,6 milióna v roku 2002.
Štyridsaťšesť metrov vysoká socha ženy s korunou na hlave a vztýčenou rukou s pochodňou sa stala najznámejším symbolom Ameriky na prelome 19. a 20. storočia. Vítala imigrantov prichádzajúcich na lodiach na susedný ostrov Ellis Island a neskôr vyprevádzala a očakávala vojakov bojujúcich v Európe v dvoch svetových vojnách.