BRATISLAVA 31. júla (SITA) - Najviac ohrozenou jaskyňou z dvanástich sprístupnených na Slovensku je Ochtinská aragonitová jaskyňa na severozápadnom svahu Hrádku v Revúckej vrchovine. Ako novinárom povedal riaditeľ Správy slovenských jaskýň (SSJ) Jozef Hlaváč, "je to malá a nevetraná jaskyňa a pri vstupe jednej skupiny návštevníkov dôjde okamžite k výrazným zmenám". Teplota klesne o 2,5 stupňa Celzia, zníži sa relatívna vlhkosť a zvýši sa kysličník uhličitý vo vzduchu. Vďaka aragonitovej výplni sa však tieto klimatické zmeny upravia v priebehu 30-tich až 40-tich minút. "Taká je sila prírody," pochvaľuje Hlaváč. Ak by sa stav v jaskyni neupravil tak rýchlo, musela by SSJ limitovať počet návštevníkov a zmeniť režim otvorenia, ako je to v mnohých jaskyniach vo svete. Ochtinskú aragonitovú jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne a sprístupnili ju v roku 1972 v dĺžke 230 metrov.
V porovnaní s vyspelými jaskyniarskymi krajinami vo svete ako je Francúzsko, Taliansko alebo aj Maďarsko a Česko je na tom Slovensko počtom sprístupnených jaskýň a návštevnosťou dobre. Ako odhadol Hlaváč, priemerná ročná návštevnosť v jednej francúzskej jaskyni je 38 tisíc ľudí, u nás je to 46 tisíc. Najnavštevovanejšou bola v minulom roku Demänovská jaskyňa slobody (162 852 ľudí), najmenej navštevovaná bola Gombasecká jaskyňa (14 826 ľudí), ktorá je ale otvorená len sezónne od apríla do októbra. Harmanecká jaskyňa je pre rekonštrukciu vstupného areálu zatvorená. SSJ plánuje otvoriť ďalšiu jaskyňu v Demänovskej doline - jaskyňu Mieru.
Na Slovensku, ako v máloktorej krajine, sú jaskyne zo zákona prírodnými pamiatkami, uviedol Hlaváč. To znamená, že aj tú jaskyňu, ktorú práve niekto objavuje, chráni zákon. Preto je potrebné získať povolenie od krajského úradu životného prostredia, inak hrozí objaviteľovi vysoká peňažná pokuta. "Jaskyne patria medzi bohatstvo Slovenska, preto sa k nim musíme aj tak správať," vysvetlil Hlaváč.
Okrem jaskýň, ktoré spravuje SSJ, sú vo zvláštnom režime prístupné aj ďalšie štyri jaskyne - Jaskyňa mŕtvych netopierov, Krásnohorská jaskyňa, jaskyňa Parenica a Bojnická hradná jaskyňa.