Búrka na hraniciach medzi Sudánom a Čadom, kde sú desaťtisíce utečencov z Darfúru. FOTO - REUTERS
Najviac sa kobyliek a dažďa boja v Sudáne a Čade. Skrýva sa tam viac ako milión utečencov zo sudánskeho Darfúru, kde milície v občianskej vojne zabili už 30-tisíc ľudí.
Dážď na utečencov
Humanitárne organizácie tam pomoc dopravujú len s ťažkosťami, počas obdobia dažďov to bude ešte horšie. Pršať vraj má až do októbra. Do táborov sa nebude dať dostať ani po zemi. Do Čadu chcú lietať, problém je však s letiskami. V blízkosti hraníc so Sudánom, kde je väčšina táborov, nijaké veľké nie je. Niektorí preto rozmýšľajú, že budú balíky s jedlom zhadzovať priamo zo vzduchu.
Kobylky
Kobylky ohrozujú aj to málo, čo sa urodilo. Žerú všetko. "Nechávajú len kamene. Vyhrýzli mi dokonca aj diery do strechy," hovorí reportérovi The New York Times zničený marocký beduín Guidida Madani.
Kobylky zaplavili celé územia. Na jednom štvorcovom kilometri je ich vraj až 80 miliónov. Za deň preletia aj 100 kilometrov. Na noc si vyhliadnu nejaké zelené miesto. V chlade a tme všetko vyžerú a ráno, keď sa začne otepľovať, zasa vyletia a dajú sa unášať vetrom.
Vojnová taktika
Pre Afričanov je to len ďalšia vojna. Vojna s kobylkami. Kobylky ich však trápia nepochybne viac ako Darfúr. Táto vojna sa totiž odohráva aj u nich doma.
"Používajú vojnovú taktiku. Nepoznajú hranice... Čelíme nebezpečenstvu hladomoru a smrti," povedal agentúre Reuters senegalský minister poľnohospodárstva Habib Syla na summite v Alžíri, ktorý sa kobylkami zaoberal. Na summite boli okrem Senegalu aj zástupcovia Alžírska, Čadu, Líbye, Mauretánie, Maroka, Nigeru, Mali a Tuniska.
Vedci tvrdia, že za rozmnožením kobyliek je naozaj konflikt. Krajiny severnej Afriky sa totiž snažia kobylky ničiť, postrekujú. Medzi Alžírskom a Marokom je však asi 30-kilometrový pás územia nikoho. Sem sa lietadlá často neodvážia, boja sa, že by to druhá strana mohla považovať za narušenie svojho priestoru. Spory využili kobylky.
Pomoc
Naposledy bola podobne zlá situácia v rokoch 1987 a 1988. Afriku to stálo úrodu v hodnote 300 miliónov dolárov. Odhady na túto sezónu sú ešte hrozivejšie. Ak svet nepomôže.
Afričania žiadajú potravinovú pomoc, potrebujú aj peniaze na letecké postreky. Metóda, pri ktorej skupiny mužov v autách naháňajú kŕdle kobyliek, je pomalá a neefektívna. Čakajú, kým si sadnú a potom začnú ručne postrekovať.
Kobylky sa pritom neuveriteľne rýchlo rozmnožujú. Jedna samička za svoj život nakladie aj 300 vajíčok. Tomu treba zabrániť.
A tu sa spája príbeh dažďov a kobyliek. Najväčším semeniskom mladých kobyliek sa v týchto dňoch totiž stáva územie centrálnej Afriky, kde sa začalo obdobie dažďov. Keď prestane pršať, milióny kobyliek sa vydajú opäť na sever.