Sopka Bromo je vzdialená asi 75 kilometrov od Surabáje, druhého najväčšieho mesta v Indonézii. FOTO - REUTERS
Žeravý popol a hustý dym včera ráno vychrlili dve aktívne indonézske sopky deň potom, čo erupcia jednej z nich zabila dvoch turistov a hrmenie z druhej prinútilo tisícky ľudí evakuovať. Indonézsky vulkanológ Hendrasto označil prebudenie sopiek Bromo a Awu za "úplne náhodné."
Indonézia leží na geologicky aktívnom tichomorskom "ohnivom páse" a má na svojom území viac ako sto činných sopiek.
Z kráterov sopky Bromo stúpa hustý, hnedý dym. Hora vysoká 2392 metrov leží v husto obývanej Východnej Jáve. Kamene, ktorými v utorok zabila indonézskeho a singapurského turistu, už včera nechrlila.
Najmenej traja ľudia sú po erupciách z utorka nezvestní a záchranári sa po nich chystali pátrať na svahoch sopky. "Podmienky sú nepredvídateľné. Táto sopka je iného druhu, ako ostatné. Slabé otrasy, ktoré sme u nej zaznamenali pred dvoma dňami, sú pomerne obvyklé pri aktívnych sopkách, ale Bromo nečakane vybuchla," hovorí vulkanológ Atje Purbawinata.
Nezvyčajne živá v poslednom čase je aj sopka Awu na ostrove Sangihe. Podľa odborníkov sa nezdá, že by jej aktivita klesala, chrlí stále viac horúceho dymu a popola. Nad kráterom je stĺp hustého dymu do výšky dvoch kilometrov. Úrady nechali evakuovať viac ako 20-tisíc obyvateľov, ktorí na ostrove žijú v bezprostrednej blízkosti Awu. Ostrov Sangihe má asi 200-tisíc obyvateľov. Awu je jednou z najaktívnejších indonézskych sopiek a jej časté erupcie sú zaznamenané už zo 17. storočia. Pri veľkej erupcii Awu v roku 1812 zahynulo takmer tritisíc ľudí. Posledné obete si vyžiadala erupcia v roku 1996, keď zahynulo 40 ľudí.
(čtk, reuters)