Na Haiti a v Dominikánskej republike voda zabila až 2000 ľudí. Stovky obetí našli záchranári v metroch bahna, ktoré zavalilo dediny. FOTO - REUTERS a ČTK/AP
PORT-AU-PRINCE - Ničivé záplavy a zosuvy pôdy v Dominikánskej republike a Haiti priniesli smrť už 1950 ľuďom. Počet obetí dramaticky vzrástol po náleze tisícky utopených tiel v haitskom meste Mapou. Oficiálna bilancia pripúšťa 871 strát na životoch s tým, že ďalšie stovky osôb sú ešte nezvestné.
Záchranári so psami objavili väčšinu tiel až v stredu, keď dážď poľavil. Úrady v strachu z epidémie pochovávajú mŕtvych do hromadných hrobov, ktoré buldozéry hĺbia na miestach, kde ešte pred niekoľkými dňami stáli domy.
Silné lejaky, po ktorých rieky vystúpili z brehov, sa začali v nedeľu. Prvá záplavová vlna zachytila hlavne oblasť okolo mesta Jimaní v Dominikánskej republike. V noci na pondelok sa tam vyliala voda z brehov a zmietla domy a s nimi spiacich obyvateľov. Na uliciach zostala voda hlboká až tri metre.
Na Haiti je stále od sveta odrezané druhé najhoršie zasiahnuté mesto, štyridsaťtisícové Fonb Vérette. Živel totiž zničil cestu vedúcu z metropoly Port-au-Prince. Vojaci z mierových jednotiek vedených Spojenými štátmi už však začali do mesta vrtuľníkmi dopravovať základné potraviny.
Na Haiti, ktoré je najchudobnejšou krajinou amerického kontinentu, pôsobí 3500 mierotvorcov, ktorí tu mali nastoliť poriadok po februárovom zvrhnutí prezidenta Jeana-Bertranda Aristida. Teraz sa z nich stali záchranári.
V záplavou postihnutých južných regiónoch ostrova Hispaniola, o ktorý sa delia Dominikánska republika a Haiti, žijú najmä prisťahovalci, často len v jednoduchých chatrčiach z dreva a plechu.
Európska únia pripravuje pre postihnutný ostrov humanitárnu zásielku v hodnote dvoch miliónov eur.
(čtk, reuters)