Káhira 25. mája (TASR) - Francúzski archeológovia našli na staroegyptskom pohrebisku pri Sakkáre stovky múmií, pochovaných v podzemných šachtách, informuje odborný časopis National Geographic.
Nad Sakkárou sa vypína aj jedna z najpompéznejších monumentov z raného obdobia egyptských dejín - stupňovitá pyramída faraóna Džosera z III. dynastie, predchodkyňa troch veľkých pyramíd pri Gíze.
"Sakkára je možno jediným miestom v Egypte, kde môžete hocikde kopať a niečo tam nájdete," hovorí šéf egyptského pamiatkového úradu Záhí Hawás.
Toto pohrebisko sa používalo mnoho stáročí - od prvej polovice 3. tisícročia pred n.l. až do obdobia neskorej XXVI. dynastie v 7. a 6. storočí pred n.l. - a nevyhýbali sa mu ani obyvatelia Egypta pod nadvládou gréckej dynastie Ptolemaiovcov až do podmanenia Rimanmi.
Niektoré múmie boli zabalené v plátne a ležali v zapečatených sarkofágoch, v mnohých prípadoch aj kamenných. Jedna rakva bola aj pozlátená, chváli sa Záwí Hawás, ktorý spolupracuje so svetoznámym renomovaným magazínom National Geographic.
Okrem Džoserovej stupňovitej pyramídy a priľahlých súborov budov, obohnaných kamenným múrom, sú ďalšími významnými pamiatkami tejto lokality napríklad mastaby - jednoduché nadzemné hrobky v tvare lavice - staroegyptských hodnostárov.
Sú bohato zdobené maľbami a reliéfmi. Vynikajú z nich hrobky hodnostárov Ti a Ptahhotepa z V. dynastie, bohato ovenčené aj hieroglyfickými textami.