Zlín 12. novembra (TASR) - Osobné doklady, súčasti výzbroje najväčších českých cestovateľov, zbierky cudzokrajných mincí, unikátne fotografie z Afriky, Ameriky a Ázie sú v expozícii stálej výstavy "S inžiniermi Hanzelkom a Zikmundom piatimi svetadielmi". Na výstave v zlínskom zámku si môžu záujemcovia prezrieť i zaujímavosti z pobytu cestovateľov v osade lovcov lebiek, kožu z medveďa - dar slávneho sibírskeho lovca a samizdatové vydanie cestopisu Cejlón, raj bez anjelov.
Súčasťou výstavy je i premietanie slávnej filmovej reportáže Zrodenie sopky. Anna Čubanová z Múzea juhovýchodnej Moravy povedala, že okrem filmov ľudia so zatajeným dychom počúvali po druhej svetovej vojne reportáže z prvej cesty Jiřího Hanzelku a Miroslava Zikmunda z piatich svetadielov v Československom rozhlase. "Štyri roky sa z prijímačov ozývala známa znelka, zvolávajúca milióny poslucháčov, aby si vypočuli správy o svete, ktorý sa preberal z hrôz najničivejšej vojny v dejinách. Znelkou bola argentínska pieseň Yerba buena - Pekná kvetina," konštatovala Čubanová.
Cesta vtedy 26-ročného Hanzelku a o rok staršieho Zikmunda sa začala v apríli 1947 pred budovou Autoklubu Republiky československej v Prahe. Cestovatelia naštartovali vzduchom chladený motor osobného vozidla Tatra 87, ktorého prúdnicový tvar vzbudzoval pozornosť vo všetkých krajinách, ktorými strieborné vozidlo s československou vlajočkou prechádzalo.
Prvá cesta cez Európu, Afriku a Latinskú Ameriku trvala do novembra 1950. Druhá púť Áziou, Oceániou a rozľahlým územím bývalého ZSSR sa uskutočnila od roku 1959 do roku 1964. V Austrálii bol Zikmund v rokoch 1992 a 1994. Za tento čas prešli cestovatelia trasu dlhú takmer 39.000 kilometrov. "Zlínska expozícia neposúva dielo cestovateľov do oblasti spomienok. Naopak stavia ich pred oči ako živú výzvu na nasledovanie odvahy, cieľavedomej práce a verného priateľstva," doplnila Čubanová.
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) vk žab