
FOTO – SME PAVOL MAJER0
Z 23 akreditovaných vysokých škôl je doň v súčasnosti zapojených 17 (UK Bratislava, STU Bratislava, VŠVU Bratislava, EU Bratislava, TU Trnava, SPU Nitra, UKF Nitra, UMB Banská Bystrica, TU Zvolen, ŽU Žilina, UPJŠ Košice, TU Košice, UVL Košice, PU Prešov, KU Ružomberok, Univerzita sv. Cyrila a Metoda Trnava, VŠMU Bratislava).
Jednou z hlavných aktivít tohto podprogramu sú študentské mobility na obdobie tri mesiace až rok na vysokoškolské inštitúcie v krajinách Európskej únie. V rokoch 1998-2000 vycestovalo do krajín EÚ 439 študentov (v priemere na päť mesiacov), v akademickom roku 2000/2001 vycestovalo 455 študentov. Priemerný grant, ktorý dostali, bol 430 eúr na mesiac.
Najväčší počet študentov vycestoval do Nemecka, na druhom mieste je Francúzsko, potom Taliansko, Španielsko, Belgicko a Veľká Británia. Zo študijných odborov, ktoré študenti študovali v zahraničí, prevládala ekonómia, cudzie jazyky a filológia, inžinierske vedy. Pomerne veľa študentov študovalo v zahraničí aj lekárske vedy.
Podprogram ERASMUS podporuje aj mobilitu učiteľov. Prednášky či cvičenia učiteľov, ktorí boli školení v zahraničí, pomáhajú najmä študentom, ktorí zatiaľ na žiadnej zahraničnej škole neštudovali, získať poznatky z iných krajín. Minimálna dĺžka pobytu je týždeň (alebo osem odučených hodín) a maximálna jeden semester. V rokoch 1998-2000 vycestovalo 114 učiteľov a v tomto akademickom roku 133.
V rámci programu ERASMUS sa vysoké školy zapájajú aj do aktivít, ktoré podporujú zavádzanie európskej dimenzie do vysokoškolského štúdia, ako je Európsky systém prenosu kreditov (ECTS), ale aj projekty zamerané na spoločnú prípravu študijných odborov. V prvých dvoch rokoch sa vysoké školy zapojili najmä do aktivity ECTS, menej už do projektov, ktoré pripravujú nové študijné odbory. (sr)