Brusel 26. februára (TASR) Pohyb študentov či pracovníkov po Európskej únii by mal už čoskoro uľahčiť "europass" jednotný súbor dokumentov, vrátane životopisu, diplomov či jazykových certifikátov, ktorý bude prehľadne informovať zamestnávateľa či školu o vzdelaní, schopnostiach a skúsenostiach uchádzača o prácu alebo štúdium.
Myšlienku vytvorenia europassu dnes v Bruseli podporili ministri školstva členských a vstupujúcich krajín EÚ, ktorí o ňom prvýkrát spoločne diskutovali.
"Je to vynikajúca vec, posilní to mobilitu. Europass bude informovať o vedomostiach, zručnostiach a schopnostiach daného človeka, čo môže veľmi pomôcť pre ďalšie pokračovanie štúdia v inej krajine, ale aj rýchlejšie uplatnenie sa na trhu práce," povedal k návrhu slovenský minister školstva Martin Fronc.
Vysvetlil, že europass síce nenahradí často zdĺhavý a zložitý proces oficiálneho uznávania diplomov či kvalifikácií, ale "rozhodne vytvorí tlak na to, aby sa zložitá administratíva zjednodušila a skrátili sa termíny".
Fronc očakáva, že europass by mohol začať platiť na začiatku budúceho roka. Dovtedy budú pokračovať rokovania o jeho presnej podobe. Krajiny EÚ dnes k návrhu predložili viacero pripomienok, Slovensko napríklad presadzuje, aby boli súčasťou europassu aj informácie o vzdelaní a skúsenostiach nadobudnutých mimo krajín EÚ.
Viaceré štáty žiadali väčšie záruky o pravdivosti informácií uvedených v europasse. Fronc si myslí, že namiesto cesty tvrdšej kontroly údajov v inej krajine treba ísť cestou vzájomnej dôvery. "Europass bude vydávať národná kancelária, bude vychádzať z oficiálnych dokumentov. Takže je to skôr o zodpovednom správaní sa každej krajiny," doplnil.
V období, keď sa v EÚ diskutuje najmä o obmedzovaní prístupu ľudí z nových členských krajín na trh práce v súčasných štátoch, predstavuje projekt Europass podľa Fronca krok opačným smerom k uľahčeniu voľného pohybu, ktorý je jedným zo základných princípov únie.