BRATISLAVA - Vlani na Slovensko pricestovalo menej zahraničných návštevníkov a minuli aj menej korún. Ľudia zo Slovenska zasa cestovali, aj minuli viac. Bilancia cestovného ruchu napriek tomu stále zostáva pozitívna - turisti u nás nechali vyššiu sumu ako my v zahraničí.
Celkové devízové príjmy podľa predbežnej štatistiky ministerstva hospodárstva za rok 2003 dosiahli 31,7 miliardy korún. To je o 3,3 percenta menej ako rok predtým. Organizovaná turistika zabezpečila iba 4,3 percenta týchto príjmov. Až 94,7 percenta minuli individuálni turisti a zvyšné jedno percento devíz nechali návštevníci zo zahraničia v zmenárňach.
Devízové výdavky obyvateľov Slovenska v zahraničí dosiahli 21 miliárd. Bilancia je tak 10,7 miliardy v prospech Slovenska, o ktoré devízové príjmy prevýšili výdavky.
Menej peňazí, minutých cudzincami, súviselo aj s tým, že ich Slovensko navštívilo menej. Na hraniciach napočítali 25 miliónov ľudí, čo bol 1,5-miliónový pokles oproti roku 2002. Svedkami najväčšieho úbytku cudzincov boli colníci na hraniciach s Poľskom, odkiaľ pricestovalo o 14,5 percenta menej návštevníkov.
Podľa Antona Baču zo Slovenskej agentúry pre cestovný ruch bol pokles príjmov z aktívneho zahraničného cestovného ruchu očakávaný. „Rok predtým sme zaznamenali boom," pripomína. Menej turistov aj peňazí súvisí podľa neho práve s návštevníkmi z Poľska. „Majú nový zákon, ktorý im dovoľuje čerpať od štátu určitú sumu peňazí, ak strávia dovolenku doma, v Poľsku," vysvetľuje Bača.
Najvyšší nárast osôb bol zaznamenaný na letiskách - až 31-percentný. „Letecká doprava je skôr pre obchodných cestujúcich, turisti k nám chodia najmä autom," hovorí Bača.
Zo všetkých cudzincov na Slovensku prespal zhruba iba každý sedemnásty a priemerne tu strávil 3,7 noci. Bača však upozorňuje, že štatistiky nie sú úplné a celkový počet prenocovaní, vrátane domácich návštevníkov, je oproti nim minimálne dvojnásobný. „Skôr 2,5- až 3-násobný, to odborné odhady hovoria už dávnejšie. Aj skutočné príjmy sú vyššie," tvrdí.
Výrazného úbytku turistov sa podľa Baču netreba obávať, no uznáva, že obstáť v konkurencii bude čoraz ťažšie. „Číslom jeden budú pre nás naďalej turisti z okolitých krajín," myslí si. Agentúra si veľa sľubuje aj od únie. „Začnú sa čerpať peniaze zo štrukturálnych fondov, čo sa musí prejaviť vo vzhľade penziónov, pri vodných plochách, v turistických centrách aj centrách miest," dodal.
JANA BRONDOŠOVÁ