ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
Každý, kto sa rozhodne dočasne vyradiť svoje motorové vozidlo z evidencie, by si mal rozmyslieť, kde ho bude bez značiek skladovať. Najmä vo väčších mestách môže znamenať auto bez značky pred domom problém. „Možno ho považovať za vrak," hovorí hovorca bratislavskej Mestskej polície Peter Pleva.
„Doteraz si v Košiciach dočasne odhlásilo auto 780 majiteľov," povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Oľga Lukáčová.
Zákon o premávke na pozemných komunikáciách neumožňuje, aby vyradené auto stálo na verejnom priestranstve. Majiteľ musí po vyplnení tlačív a odovzdaní technického preukazu a ŠPZ na vlastné náklady vozidlo z verejného priestranstva odstrániť, inak to urobí správca cesty na jeho náklady.
Napríklad v bratislavskej Petržalke majiteľ nemôže ani požiadať o rezerváciu miesta pre svoje auto. „U nás si ho môže rezervovať len zdravotne postihnutý," povedala hovorkyňa miestneho úradu Miloslava Podmajerská.
Ak má správca cesty auto odtiahnuť, majiteľa najskôr vyzve, aby vozidlo odstránil sám. Pracovníci samospráv odporúčajú majiteľom nechať za sklom auta lístok s vysvetlením, prečo je auto bez značiek, s čitateľným menom, priezviskom a adresou trvalého bydliska, aby ich bolo možné kontaktovať. Ak sa to správcovi komunikácie nepodarí, môže auto odtiahnuť na špeciálne určenú plochu. Majiteľ má rok, aby si ho našiel, potom ide vrak do šrotu.
Ak policajti chytia majiteľa, ktorý používa auto bez značiek, môže dostať pokutu až 10-tisíc korún a prísť o vodičský preukaz až na jeden rok. Rovnaký postih hrozí aj ľuďom, ktorí si po Novom roku nevymenia staré značky za nové. (ks, rp)
Postup pri odhlásení
* na odbor príslušného okresného úradu treba priniesť 200-korunový kolok, potvrdenie o zaplatení povinného zmluvného poistenia, veľký technický preukaz a vypísať žiadosť o vyradenie automobilu na určité obdobie,
* odbor dopravy vydá rozhodnutie o vyradení motorového vozidla na určité obdobie, pričom auto vyradí k začiatku nasledujúceho mesiaca po podaní žiadosti,
* žiadateľ musí do 30 dní odovzdať evidenčné čísla vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla na okresnom dopravnom inšpektoráte,
* po odovzdaní evidenčných čísiel a technického preukazu môže požiadať príslušnú poisťovňu o vrátenie zodpovedajúcej časti povinného zmluvného poistenia,
* pri opätovnom zahlásení vozidla musí majiteľ auta predložiť nový 200-korunový kolok.