„Chceme vláčik, chceme vláčik!" kričalo v sobotu na zrušenej stanici v Sačurove na východe Slovenska asi 200 miestnych obyvateľov, ktorí si prišli zaspomínať na storočnicu železničnej trate Vranov nad Topľou - Trebišov. Rovnaká atmosféra vládla aj ...
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
V dvoch mestách a piatich dedinách na východe spomínali na zrušenú lokálku. FOTO PRE SME - DARIUS IVAN
„Chceme vláčik, chceme vláčik!" kričalo v sobotu na zrušenej stanici v Sačurove na východe Slovenska asi 200 miestnych obyvateľov, ktorí si prišli zaspomínať na storočnicu železničnej trate Vranov nad Topľou - Trebišov. Rovnaká atmosféra vládla aj v ostatných štyroch obciach na trati bývalej lokálky, ktorú zrušili, tak ako mnoho ďalších 2. februára tohto roku.
V sobotu išiel po trati normálny vlak, ktorý ťahal starý rušeň z popradského depa. „Každé obmedzenie dopravy znižuje výkonnosť našich zamestnancov. Robíme všetko pre to, aby sa doprava obnovila, hoci pôjde len o tri alebo štyri páry vlakov," povedal prednosta stanice vo Vranove nad Topľou Jozef Hreha.
Obyvatelia dvoch miest a piatich obcí na trati veria že sa štyri staronové spoje v grafikone slovenských železníc objavia už vo februári tohto roku. Cestovanie do škôl a zamestnania v preplnených autobusoch popri funkčných koľajniciach pokladajú za nedôstojné. Kompetentných na staniciach vítali hudbou, chlebom a soľou. Krajanov prišiel podporiť aj Ján Figeľ. Rodák od Vranova verí, že lokálka sa opäť obnoví. Ocenil formu, akú si obyvatelia vybrali na prejavenie nespokojnosti.
Generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Pavol Kužma, ktorý na východ prišiel tiež, hovorí, že lokálku možno obnoviť iba s pomocou samosprávy a miestnych podnikateľov. (div)