Prešovské pamiatky sa sústreďujú v historickom centre rozprestierajúcom sa okolo Hlavnej ulice, ktorá sa rozširuje do vretenovitého námestia. Tie najcennejšie stoja v jeho strede.
Ústrednou dominantou je monumentálny farský Kostol sv. Mikuláša z polovice 14. storočia s vysokou regotizovanou vežou. Stavbu gotického chrámu s tromi loďami ukončili v roku 1515. Napriek viacerým stavebným úpravám a veľkému požiaru z roku 1788 sa v jeho architektúre zachovalo veľa pôvodných gotických prvkov, napríklad sieťové klenby, okná a portály. Na hlavnom oltári sv. Mikuláša z roku 1696 sa harmonicky uplatňuje gotika a barok. Gotické sú plastiky anjelov zo začiatku 16. storočia pochádzajúce z dielne Majstra Pavla z Levoče.
Severne od farského kostola stojí evanjelický Kostol Svätej Trojice, ktorý v rokoch 1642 až 1647 postavili v neskororenesančnom slohu pre maďarských evanjelikov žijúcich v meste. Vedľa neho sa nachádza ďalšia významná stavba prešovských evanjelikov. Pôvodne renesančný objekt bývalého evanjelického kolégia z druhej polovice 17. storočia je národnou kultúrnou pamiatkou. Bol miestom pôsobenia školy vyššieho typu založenej v roku 1667, v ktorej sa významne prejavovali vplyvy reformačného humanizmu.
O Bardejove sa hovorí, že je najgotickejším mestom na Slovensku. Jeho centrum tvorí ucelený súbor historických budov usporiadaných do priestoru s hruškovitým pôdorysom. Ústrednou plochou historického jadra je obdĺžnikové Radničné námestie obstavané radom meštianskych domov s typickými štítovými priečeliami s podlomenicami. Uprostred námestia je budova bývalej radnice zo 16. storočia. Stavba je ukážkou harmónie doznievajúcej gotiky a ranej zaalpskej renesancie.
Ďalšiu expozíciu tohto múzea umiestnili do pôvodne gotického meštianskeho domu Gantzughof s renesančnou arkádou, ktorý stojí v juhozápadnom rohu námestia. V južnom rade námestia upúta pozornosť gotický meštiansky dom s pôsobivou figurálnou maľbou na fasáde.
Najvýznamnejšou pamiatkou námestia je farský Kostol sv. Egídia stojaci v jeho severnej časti. Podobne ako radnica je národnou kultúrnou pamiatkou. Začali ho stavať začiatkom 15. storočia pravdepodobne na mieste kláštora cisterciánov. V súbore 11 neskorogotických krídlových oltárov postavených v období rokov 1460 až 1520 sa za najcennejší považuje bočný oltár Narodenia Pána. Plastika Stolica milosti v predele oltára sv. Barbory zhotovená pravdepodobne v dielni Majstra Pavla z Levoče sa považuje za vrcholnú rezbársku prácu na Slovensku.
(Úryvok z kapitoly Šariš)
Súťažná otázka:
Ktoré šarišské mesto zaradili v roku 2001 do Zoznamu pamiatok UNESCO?
Správne odpovede posielajte na adresu vydavateľstva DAJAMA. Výherca bude odmenený novým podrobným turisticko-vlastivedným sprievodcom „Slovensko – putovanie po regiónoch“, z ktorého pochádza náš tip na výlet.