New York 29. októbra (TASR) - Halloween pochádza ešte z keltských čias: v noci z 31. októbra na 1. novembra sa Druidi lúčili s letom, ktoré patrilo bohyni života a vítali vládu kniežaťa smrti Samhaina (zo slova "Sam-fuin"-koniec leta), ktorý vládol zime.
Kelti verili, že v túto noc, keď život (leto) odovzdáva žezlo vlády smrti (zime), prichádzajú mŕtvi na zem, aby si vybrali na jeden rok telo, v ktorom sa usadia. Zo strachu, že si vyberú práve ich vlastné, im prinášali rôzne obety. Verili tiež, že stena medzi svetom živých a mŕtvych je v spomínanú noc taká tenká, že sa dá medzi nimi ľahko nadviazať kontakt. Podľa Keltov tejto noci dochádza k prelínaniu sveta živých a mŕtvych, nastáva Nový rok, a tak sa venovali meditáciám, vešteniu z kostí a proroctvám. Aby si Kelti naklonili mŕtve duše, ale zároveň odohnali zlých duchov a démonov, nachystali im všelijaké dobroty a dary. Verili, že sa touto formou vyhnú konfliktom so svetom temna.
V roku 837 vyhlásil pápež Gregor IV., že pohanský sviatok Samhain bude patriť aj v kresťanskej cirkvi mŕtvym. Tak sa z 1. novembra, pohanského Samhainu, stal deň "Všech svätých" a nasledujúci deň (2.11.) bol vyhlásený za "Deň všetkých duší". Názov Halloween, ako ho poznáme dnes, vznikol až v 16. storočí. Zaviedla ho protestantská cirkev pod menom "All Hallowed Evening".
V Amerike sa sviatok zmodernizoval a postupom času nadobudol súčasnú podobu. Najmenší Američania začínajú oslavovať Halloween (31. októbra) už v skorých ranných hodinách. Prezlečú sa do kostýmov komixových a kreslených postavičiek a idú do školy, kde sa venujú skôr zábave.
V čase Halloweenu sa smú robiť veci v iné dni nedovolené. Výhody "dňa naruby" využívajú predovšetkým deti. Po celý rok poslušné detičky si v predvečer sviatku môžu dovoliť byť dlho do noci hore, chodiť po uliciach v maskách, vyzváňať pri dverách susedov a tradičnou formulkou "trick or treat" drankať od nich sladkosti. Ak im nevyhovejú, vyvedú im nejaký "žartík": namydlia okná, poprevracajú kvetináče, zapália na verande prskavky alebo obhádžu dom surovými vajíčkami a nikto ich za to nepotrestá.
Večer sa koná Helloween party, prirodzene v maskách. Na halloweenskom menu nesmú chýbať kulinárske špeciality. V noci sa ulice a domy rozžiaria výzdobou. Na každom rohu sú umiestnené vydlabané žltooranžové tekvice s "tvárou" a špeciálne efekty.
V USA sa Halloween značne skomercionalizoval. Američania minú každoročne na kostýmy a rekvizity vyše dvoch miliárd dolárov. Nezanedbateľnú čiastku investujú na sladkosti, ktoré nakupujú v celých kartónoch, aby boli pripravení na "cukríkové nájazdy" detičiek.
jt žab