Takmer sedemdesiat krajín, hlavne na severnej pologuli, sa tento víkend vrátilo z letného času na zimný. Zmeny, ktoré začali zavádzať predovšetkým európske štáty už pred desiatkami rokov, nemá napríklad z priemyslovo vyspelých štátov Japonsko. Letný čas zaviedlo po druhej svetovej vojne, ale v roku 1952 opatrenie zrušilo po protestoch farmárov. Čína zmenu zrušila po piatich rokoch začiatkom 90. rokov.
Južná pologuľa, naopak, v októbri prechádza na letný čas, ktorý zmení na zimný v marci, keď bude na severe opačná situácia. Krajiny rovníkového a tropického pásma majú rovnaký čas, pretože denné svetlo sa takmer nemení po celý rok a zmena by tam nepriniesla nijaké výhody.
V Spojených štátoch si z päťdesiatich štátov po celý rok zachovávajú stály čas Arizona, Havajské ostrovy a len časť štátu Indiana. Na rozdiel od Európy, ktorá sa bude k letnému času vracať 28. marca, si Spojené štáty, Kanada, Mexiko a niektoré karibské ostrovy predĺžia o večery hodinu až v prvú aprílovú nedeľu.
K časovému posunu zvyčajne štáty pristupujú, aby ušetrili elektrickú energiu. Ale napríklad vo Veľkej Británii sa teraz ozývajú hlasy, aby sa čas posúval o hodinu i v zime, a v lete dokonca o dve hodiny. Dôvodom je skoré večerné stmievanie a v jeho dôsledku i väčšie nebezpečenstvo pre chodcov na cestách. Na skúšku by sa toto opatrenie mohlo zaviesť na dva roky.
„Výskumy ukazujú, že na cestách sú deti a starí ľudia vo väčšom nebezpečenstve večer než ráno,“ upozornil Kevin Clinton z kráľovskej spoločnosti pre predchádzanie nehodám. V roku 2002 počet úmrtí chodcov a vážnych zranení stúpol v Británii zo 759 v októbri na 851 v novembri. Podľa Clintona by zmena časového systému mohla predísť až 450 dopravným úmrtiam či zraneniam každý rok.
O hodinu naspäť sa posunuli hodiny v nedeľu aj v Stredomorí vrátane niekoľkých blízkovýchodných krajín. Jordánsko má letný čas dokonca po celý rok. V Afrike čas menia len dve krajiny: Egypt (od posledného aprílového piatku do posledného septembrového štvrtka) a Namíbia (od prvej nedele v septembri do prvej nedele v apríli). Čas sa mení i v Austrálii a na Novom Zélande, Fidži od zmeny ustúpilo už pred troma rokmi. V Južnej Amerike sa riadi zmenou času málo krajín. (čtk)