
FOTO – ARCHÍV SME
Pavol Haviernik z dopravnej polície vraví, že policajti nebudú mať žiadne prechodné obdobie, počas ktorého by vodičov netrestali. Povinné svietenie už nie je novinkou a vodiči mali čas si naň minulý rok zvyknúť.
Predseda Ústavu súdneho inžinierstva Gustáv Kasanický tvrdí, že najlepšie by bolo, ak by vodiči jazdili s rozsvietenými svetlami po celý rok - prinajmenšom autá nevýrazných farieb, ktoré môžu splývať s vozovkou a okolím. Osvetlené auto je oveľa lepšie viditeľné ako auto bez svetiel. Keby vodiči museli svietiť stále, ľahšie by si na to zvykli.
Kasanický tvrdí, že námietky o vyššej spotrebe auta a žiaroviek neobstoja. Zvýšenie spotreby sa pohybuje len na úrovni stotín až tisícin percenta. Nové žiarovky majú takisto dostatočnú výdrž, aby ich nebolo treba často meniť. Ceny žiaroviek podľa neho navyše nemožno porovnávať so zvýšenou bezpečnosťou. Po určitom čase používania by sa aj tak mali žiarovky meniť, pretože strácajú na výkone.
Vo svete platia pre povinné svietenie rôzne pravidlá. Vo väčšine krajín sa svieti, len ak je znížená viditeľnosť. PETER CSERNÁK
V ktorých krajinách sa musí svietiť aj cez deň?
Česká republika v zimnom čase (tento rok od 23.10. do 31.3.)
mimo obce sa musí jazdiť s rozsvietenými
Maďarsko svetlami celý deň počas celého roku
Poľsko od 1. októbra do 31. marca počas celého dňa
Slovinsko počas celého roka
Švédsko počas celého roka