Brezno 11. októbra (TASR) - Účastníci jazdy mimoriadneho parného vlaku si dnes pripomenuli storočnicu železničnej trate z Brezna, časť Halny do Červenej Skaly.
Trať Brezno-Červená Skala začali stavať okolo roku 1900. Výstavba takmer 40 kilometrov dlhého úseku železnice v náročnom teréne trvala tri roky. Umožnila nové pracovné príležitosti a po dokončení dopravu guľatiny, kameňa a iného materiálu. V roku 1937 sa uskutočnila celková rekonštrukcia trate, pri ktorej skrátili niektoré oblúky, opravili zabezpečovacie zariadenie a iné. Parné rušne v roku 1976 nahradila motorová trakcia.
Horehroním sa železnicou vozievali rôzne "hlavy pomazané". Pravidelne sa tadiaľ vozieval i cisár Ferdinand Coburg, ktorý mal v Pohorelskej Maši kaštieľ a dal tam postaviť kostol i vlastnú železničnú zastávku.
V roku 1933 na trať z Brezna nadviazal úsek Červená Skala - Telgárt ako začiatok železničného spojenia s východným Slovenskom cez obec Margecany. Na tejto trati je aj špirálovitý tunel Kornela Stodolu v tzv. Telgártskej slučke. Turisticky atraktívna slučka má v oblúku polomer štyristo metrov, stúpanie viac ako dvanásť promile a je dlhá vyše 1200 metrov. Celý úsek z Červenej Skaly do Telgártu si vyžiadal stavbu 281 mostov a deväť tunelov s celkovou dĺžkou 3800 metrov.
K jubileu storočnej trate vyšla publikácia Horehronská železnica, ktorej autorom je Ján Demanko z Brezna.