
S umiestnením kužeľov na vrchu Paradajz neboli spokojní pamiatkari.
Ten bude v budúcnosti objektovou sústavou, ktorá bude zameraná na baníctvo, geológiu a životné prostredie regiónu.
Niektoré súčasti Geoparku už slúžia verejnosti. Už dlhšiu dobu je sprístupnená dedičná štôlňa Glanzenberg, dokončili portál dedičnej štôlne Bieber, buduje sa náučný geologický chodník na vrchu Paradajz. Práve táto súčasť Geoparku vyvolala pred časom diskusie, s umiestnením veľkých horninových kužeľov na vrchu Paradajz neboli spokojní pamiatkari. Ide o 90 kužeľov, z ktorých každý váži tonu a majú predstavovať rôzne druhy slovenských hornín. Sú pospájané betónom a umiestnené na kamenných platniach.
Nakoniec však prišlo ku kompromisu a kužele spolu s informačnými tabuľami a oddychovými zónami nájdu na vrchu svoje miesto.
Cieľom projektu Geoparku, ktorého úplná podoba by mala byť ukončená do roku 2009, je tzv. montanistická turistika, ktorá je vo vyspelých krajinách sveta veľmi obľúbená. Sprístupňuje totiž cenné hodnoty priamo v prírode. Posledným úspechom projektu je sprístupnenie portálu dedičnej štôlne Bieber. Práve tu sa v roku 1627 uskutočnil prvý banský odstrel na svete. Tirolský baník Gašpar Weindl použil ako prvý pri razení štôlní trhací prach.
V prípade, že sa rozhodnete dokončené súčasti Geoparku vidieť, najlepšie je navštíviť informačné centrum a stálu expozíciu Geoparku. Nachádza sa v budove Berggerichtu na Trojičnom námestí. Dostanete tam komplexnú informáciu o všetkom, čo možno v súčasnosti v Geoparku vidieť, vám sprostredkujú sprievodcovské služby a podobne. Kontakty: e-mail: geopark@sazp.sk, www.geopark.sk
KVETA FAJČÍKOVÁ
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK