
Dominantou Puerta Vallarta je nezvyčajný kostol Templo de Guadalupe. FOTO - TATIANA MURČOVÁ
Toto mesto leží uprostred sopečných hôr na pobreží Tichého oceánu. Cesta po diaľnici poskytne nezabudnuteľný pohľad na stuhnuté lávové jazyky a kužele dávno vyhasnutých sopiek.
Prvýkrát sa Puerto Vallarta preslávilo v roku 1963, keď si ho za dejisko svojho filmu The Night of Iguana (Noc leguána) vybral režisér John Huston. Mladšia generácia si skôr bude pamätať film Predátor s kandidátom na kalifornského guvernéra Arnoldom Schwarzeneggerom, ktorý tiež nakrúcal v blízkosti mesta.
Puerto Vallarta v októbri 2001 zasiahol hurikán Kenna, a tak je dnes toto 132-tisícové mesto kompletne zrekonštruované. A stretnete v ňom hádam viac turistov ako domácich obyvateľov.
Ako väčšina prímorských letovísk sa aj Puerto Vallarta delí na starú a novú časť.
Starú časť predstavuje pôvodné centrum postavené okolo ústia rieky Rio Cuale. Dominantou je nezvyčajný kostol Templo de Guadalupe. Jeho kopulu predstavuje koruna, ktorú nad svojimi hlavami držia anjeli. V strede pôvodného centra je ostrov, na ktorom sú tradičné trhy s ľudovými výrobkami a reštaurácie s morskými pochúťkami. Ostrov spája s centrom okrem cesty aj lanový most.
Novú časť tvoria obrovské hotelové komplexy so súkromnými plážami a nákupné strediská. Hotely nájdete aj v starej časti, slušné ubytovanie sa tu blízko pláže dá zohnať už za 30-40 dolárov na noc. Letisko aj hlavná autobusová stanica sú len niekoľko kilometrov od mesta.
Okrem kúpania a všetkých tradičných vodných športov vám Puerto Vallarta ponúka aj niečo navyše, napríklad výlety loďou na ostrovy Los Arcos. Niekoľkohodinová plavba loďou je vhodná ako celodenný výlet. Cena 20-40 dolárov zahŕňa aj ovocné raňajky, chutný obed, výbavu na šnorchlovanie či kŕmenie rybičiek.
Ďalšou možnosťou zábavy je vodný park Splash s toboganmi a šou delfínov. Vo vodných parkoch v Mexiku je však zvykom platiť okrem vstupného aj za prenájom skriniek a nafukovacích pneumatík. Na plážach sa zväčša platí aj za prenájom slnečníka 50-70 pesos na deň. Treba si však dávať pozor na „plážových obchodníkov“. Tovar, ktorý predávajú, býva často predražený a reklamáciu vám len tak niekto neuzná.
Po zotmení dostáva život v meste druhý dych, zabaviť sa dá v desiatkach domácich, ale aj medzinárodných nočných klubov. Pri poháriku margarity alebo iných miešaných drinkoch môžete pozorovať ľudí prechádzajúcich sa po nábreží so sochami, osvetlenými palmami alebo prispieť zopár drobnými mladým umelcom, ktorí stavajú sochy z kameňov a piesku. Pekným suvenírom môže byť aj obraz maľovaný kávou alebo ručne maľované lyžičky či taniere. Pri kúpe sa určite nebojte zjednávať, patrí to k miestnej kultúre. Ceny pre turistov sú často prehnané a veľa peňazí ušetrí aj minimálna znalosť španielčiny.
Ak by ste si chceli oddýchnuť od mora a slnka, môžete navštíviť dedinku Yelapa. V jej blízkosti sú krásne vodopády a jaskyňa. Yelapa, ako aj iné časti Mexika, sú najkrajšie koncom obdobia dažďov, teda na konci septembra. Vodopád má vtedy najviac vody, všetko je zelené a kvety hrajú žiarivými farbami.
Autor: TATIANA MURČOVÁSAMUEL KOVÁČ