BRATISLAVA – Z dovolenky v zahraničí si väčšinou prinesieme nielen zážitky, ale aj niekoľko bankoviek či mincí v miestnej mene. Čo s nimi, ak si ich nechceme nechať na pamiatku?
Odborníci radia zamieňať valuty, čo zostali z dovolenky, len ak potrebujeme korunovú hotovosť. Inak môžeme prerobiť na rozdieloch medzi nákupným a predajným kurzom, poplatkoch či pohybe kurzu.
Či sa výmena späť na koruny oplatí, a teda či je výhodné dnes valuty predať a o rok znova kúpiť, závisí od toho, o akú menu a sumu ide. V zásade platí, že pri rozhodovaní o predaji by mali zavážiť hlavne momentálne finančné potreby – valuty zameniť, ak potrebujeme koruny či inú menu. „Ak niekomu zostalo z dovolenky skutočne len pár drobných, je dobré zvážiť, či to za stratu času vôbec stojí,“ myslí si analytik Slávie Capital Pavol Ondriska.
S malou sumou sa špekulovať neoplatí. Rozdiely medzi nákupným a predajným kurzom v bankách predstavujú aj päť až desať percent. Kto by chcel teraz valuty predať a na budúci rok ich lacnejšie kúpiť, musel by sa spoliehať, že až o toľko zlacnejú. To je pri menách, s ktorými Slováci najčastejšie cestujú, veľmi málo pravdepodobné.
Cestovatelia teraz môžu zarobiť na nečakanom zhodnotení dolára. Kým v polovici júna sa predával po 36 korún, dnes zaň banky zaplatia o korunu a 50 halierov viac.
Okrem kurzových rozdielov komplikujú rozhodnutie, či je výmena výhodná alebo nie, zmenárenské poplatky. Ale tie nepýtajú všetky banky. Ušetriť sa dá pri vklade valút na účet, vtedy sa za konverziu zvyčajne neplatí.
Ak niekto takýto účet nemá, jeho drobné z tohtoročnej dovolenky si tak najskôr počkajú na budúcoročnú – zvlášť, keď euro už platí takmer v celej Európe a dolár je bežne akceptovaný vo zvyšku sveta. Analytik Viliam Pätoprstý z UniBanky odporúča: „Ponechať si eurá, doláre, české koruny aj libry. Nepredpokladáme také posilňovanie koruny, aby si pohyb kurzu zarobil na rozdiel medzi nákupným a predajným kurzom.“ Navyše ťažko nájsť banku, ktorá by vykupovala mince v malých nominálnych hodnotách.
Pozn.: Poplatky sú uvádzané z pohľadu banky. To znamená, keď príde klient do banky s eurami a chce za ne koruny, banka od neho kupuje eurá, použije sa teda kurz valuta-nákup a poplatok za nákup.
Zdroj: banky
Čo s mincami? Zlacnejú alebo nie?
Zameniť drobné valuty späť za koruny môže byť ťažké. Banky zvyčajne nízke nominálne hodnoty nevykupujú, alebo pýtajú vysoké poplatky. Niektoré banky však prijmú aj najmenšie mince.
* HVB Bank uviedla, že odkúpi bezplatne hoci aj mincu v hodnote 1 cent.
* Komerční banka z mincí vykupuje iba 1 a 2 eurá, vtedy je však poplatok vyšší – 20 percent.
* OTP nemá pri nákupe stanovené všeobecné obmedzenia, ale ak má pobočka v zásobe také množstvo mincí, ktoré prevyšuje jej potreby, môže nákup mincí odmietnuť.
* PKB v každej pobočke kupuje iba dolár, euro a českú korunu, ďalšie meny závisia od potrieb pobočky. Mince kupujeme iba české – nominály 20, 10, 5, 2 a 1 koruna a eurá – hodnoty 5, 2, a 1 euro.
* Poštová banka nakupuje iba eurá, doláre, českú korunu, libry a franky. Nenakupujeme mince s výnimkou hodnôt 1 a 2 eurá – ich nákup si pobočky a expozitúry regulujú podľa svojich potrieb.
* Slovenská sporiteľňa nákup mincí v cudzej mene realizuje iba do výšky potrieb valutových pokladníc a je za to 50-percentný poplatok.
* Obchodné miesta VÚB nakupujú mince podľa svojich obchodných podmienok.
* Tatra banka podobne ako ďalšie banky nakupuje mince podľa potreby pobočky.
* UniBanka ako jediná kupuje aj chorvátske kuny. Na množstvo nemá obmedzenia, bankovky kupuje na všetkých obchodných miestach, pri minciach je to individuálne. Napríklad všetky euromince kupujú iba niektoré pobočky.
Pravdepodobnejšie je, že eurá sa budú dať o rok kúpiť lacnejšie ako teraz. Rozdiel však nebude taký, aby sa oplatilo eurá dnes predať a začiatkom budúceho leta kúpiť. „Ekonomický vývoj dáva priestor na posilnenie koruny oproti euru, pokiaľ sa utíši politické napätie. Len to je prekážkou pre výraznejšie posilnenie meny, spolu s postojom centrálnej banky, ktorá zhodnocovaniu bráni. V horizonte jedného roka očakávame posilnenie, na prelome roka by mohol byť kurz na 41 korún za euro. Nemyslím si však, že kurz klesne na 40 korún, takéto posilnenie zrejme nebude chcieť národná banka dovoliť,“ hovorí analytik Pavol Ondriska.
dolár
Predpovedať budúci kurz dolára je o to ťažšie, že naň vplýva kurz koruny oproti euru aj kurz eura oproti doláru na svetových trhoch. Preto sa aj cena dolára v korunách hýbe výraznejšie. Ondriska si myslí, že do budúceho leta sa pohne viac v prospech koruny: „V horizonte niektorých mesiacov sa zvýraznia problémy americkej ekonomiky v podobe deficitov zahraničného obchodu a verejných financií. Investori zrejme zvážia, či ich budú naďalej financovať, takže dolár by sa mal oslabovať.“
Mena našich západných susedov by mohla byť lacnejšia, ale nie o veľa. Odhad sťažuje politická situácia v Česku. „O osude českej koruny sa rozhodne na jeseň. Parlament má rokovať o balíku reformných zákonov. Ak ho neschváli, pravdepodobne sa vládna koalícia rozpadne. To korunu dočasne oslabí a jej zotavenie bude závisieť od rýchlosti zostavenia novej vlády,“ povedal Ondriska.