
foto
„Potrebujeme viac peňazí na údržbu ciest,“ zdôvodňuje rozhodnutie ministerstva jeho hovorca Tomáš Šarluška.
Hlavným dôvodom navrhovaného rastu cien diaľničných známok je podľa neho stúpajúci počet kilometrov spoplatnených ciest. Ten sa od roku 2001 zvýšil z 291 na 384 kilometrov. „Táto necelá stovka kilometrov navyše si vyžiada ďalšie náklady na údržbu a opravu v celkovej výške 150 miliónov korún.“
Dodatočné peniaze by sa podľa návrhu mohli získať práve predajom drahších nálepiek. Ministerstvo ich chce použiť na opravy ciest prvej triedy a diaľnic.
„Štát by z predaja získal o štyristo miliónov korún viac. Len údržba tunela Branisko vyjde ročne na 120 miliónov korún,“ hovorí Šarluška.
V prípade, že návrh rezortu dopravy schváli po vláde aj parlament, od nového roka budú diaľničné známky rôznej časovej dĺžky drahšie asi o štvrtinu.
Za najpoužívanejšiu jednoročnú nálepku tak dajú majitelia osobných áut namiesto šesťsto, sedemstopäťdesiat korún. Cena pätnásťdňovej známky vzrastie až o polovicu – na 150 korún.
Zmenu pocítia aj motorové vozidlá s celkovou hmotnosťou nad dvanásť ton. Za použitie diaľnice v rámci jednodňovej známky zaplatia o päťdesiat korún viac.
Diaľničné známky v súčasnosti distribuuje sedem spoločností. Vodiči si ich môžu kúpiť na čerpacích staniciach, diaľničných priechodoch alebo na poštách.
Vlastníci terajších diaľničných nálepiek môžu byť pokojní. Platia im totiž do konca januára ďalšieho roka. V prípade, že si vodič kúpi napríklad 15-dňovú nálepku ešte v poslednom mesiaci tohoto roka, brázdiť diaľnice s ňou môže aj v januári až do vypršania jej platnosti.
O tri roky má súčasný systém diaľničných nálepiek nahradiť takzvané mýto. Vodiči by ho mali platiť buď čipovou kartou, alebo prostredníctvom GPRS-systému, ktorý dokáže sledovať pohyb auta cez satelit. Druhý spôsob je však neporovnateľne drahší amotoristi by sa mohli báť o stratu svojho súkromia.
Majitelia nákladných áut budú od januára platiť aj za vopred vytypované cesty prvej triedy. „Chceli by sme tým dosiahnuť presun ťažkej dopravy na diaľnice a cesty by sa uvoľnili pre autá. Táto zmena bude prospešnejšia aj pre životné prostredie,“ tvrdia navrhovatelia na ministerstve dopravy, ktoré ešte tieto cesty bližšie nešpecifikovalo. Rozhodne o tom osobitná vyhláška.