rok takúto scénu natočili na videokameru ako dôkaz praktík používaných čínskymi pytliakmi. Tí údajne zamorujú jedmi desiatky ruských riek v blízkosti hraníc s Čínou.
Zvieratami z ruského Ďalekého východu - od žiab po ohrozené leopardy - čínski pytliaci zásobujú obchod so zvieratami.
Podľa úradov a ekológov prekračujú každoročne hranice húfy pytliakov. Niekedy používajú jed, inokedy elektrické generátory a elektródy, ktoré vopchajú do vody a prúdom usmrtia vodné živočíchy. „Je to ekologický terorizmus,“ vyhlasuje Pavel Fomenko zo Svetového fondu na ochranu prírody.
Vypúšťanie jedu do riek umožňuje podľa Fomenka rýchly a ľahký lov žiab, ktoré sa v Číne považujú za lahôdku. Kupci takýchto úlovkov buď nemajú tušenie, že sú otrávené, alebo sú presvedčení, že sa toxické látky varením neutralizujú.
Podľa Fomenkovho odhadu predávajú pytliaci sušené žaby v Číne asi za 300 dolárov za kilogram, teda asi za desaťnásobok toho, čo zaplatia ruským lovcom.
Herbicídy zabíjajú aj ryby a ďalšie vodné živočíchy. Okrem toho sa kontaminácia šíri dolu prúdom a ohrozuje všetky zvieratá, ktoré pijú riečnu vodu.
Podľa hovorkyne ruskej Federálnej pohraničnej služby vo Vladivostoku Albíny Proskurenkovej sa veľmi účinný jed, ktorý zadržali čínskym pytliakom, obvykle používa na hubenie hmyzu na ryžových poliach. Rusko zvyčajne posiela zadržaných pytliakov späť do Číny, kde ich čaká pokuta alebo väzenie.
Ďalšie dva ohrozené druhy sú sibírsky tiger a leopard, ktorých koža a kosti sa používajú v tradičnej čínskej medicíne. Týmto mačkovitým šelmám hrozí vyhubenie - v divočine ich žije už len asi tridsať.
Niektorí čínski pytliaci prichádzajú do krajiny ako turisti, iní však hranice naďalej prekračujú ilegálne - hranica je dlhá a nie je dobre strážená.
Čínske úrady sa snažia pašovanie zvierat a rastlín zastaviť. Podľa ruských pohraničiarov ich čínski kolegovia v lete, keď sú pytliaci obzvlášť aktívni, pravidelne zriaďujú dodatočné strážne stanoviská.
(čtk)