BRATISLAVA – „Hello, where are you from?“ Takouto jednoduchou otázkou sa často začína predajný rituál bežný v krajinách moslimského sveta. Po nej však nasleduje skutočné vyjednávanie ceny, ktoré v našincovi môže vyvolávať nepríjemný pocit, že bude oklamaný.
„Niekomu sa môžu zdať predajcovia otravní či dokonca dotieraví. Na Slovensku totiž nie sú ľudia zvyknutí na „aktívnych“ predavačov,“ hovorí Ladislav Botek z Kartago Tours.
Predavač povie automaticky vyššiu cenu, pretože počíta s tým, že sa o nej bude s kupcom dohadovať. Kto však nevie o týchto zvykoch a nemá prehľad o tamojších cenách, môže tovar zbytočne preplatiť. „Tovar sa dá dohadovaním o cene kúpiť aj o 90 percent lacnejšie. Záleží na tom, ako obchodník cenu prehnal, a na šikovnosti kupca,“ približuje taktiku predaja Jana Guštafíková, manažérka Koala Tours. Podľa nej sa ľudia najčastejšie jednajú o cenu šperku, zlata, striebra, kožených výrobov a typické suveníry.
Podľa turistických sprievodcov je výhodné, ak turista ovláda okrem angličtiny aj zopár slov v miestnej reči. Vhodné sú základné číslovky alebo dôležité slová ako „lacný“ a „drahý“. „Ak obchodník vie, že sa vyznáte, zjednáva sa inak. Viac ho to baví. Pred kúpou si treba hlavne rozmyslieť, akú maximálnu cenu za tovar dáte,“ radí dovolenkárom sprievodca a obchodný riaditeľ Pavel Fellner z Ck Bubo.
Najlepšími obchodníkmi na svete sú podľa Buba Čínania, Židia a z Indov najmä Kašmírci. Kto vie v Indii zjednávať, stáva sa váženou osobu, a naopak.
Dohadovať sa o cene je typické hlavne pre arabské a moslimské krajiny. „Dovolenkári si hádavý spôsob nákupu môžu vyskúšať na bazároch, trhoviskách alebo aj priamo v obchodoch s oblečením, v zlatníctvach či v potravinách,“ dodáva Jana Guštafíková. Obyvatelia Slovenska majú možnosť vyskúšať si to najmä v Turecku, Egypte, Sýrii, Libanone či v Tunisku.
Zjednávať sa dá podľa cestovných kancelárií o hocijaký tovar a službu, cez tričko na trhu až po cenu ubytovania v hoteloch, a to vo všetkých krajinách sveta. „Okrem štátnych obchodov nie sú ceny nikde fixné,“ hovorí sprievodca Pavel Fellner z CK Bubo.
Ako nespraviť zlý obchod
* nenakupujte hneď v prvý deň pobytu, najprv sa zorientujte v miestnych cenách,
* prvá cena navrhnutá obchodníkom môže byť niekoľkonásobne vyššia ako skutočná,
* naučte sa zopár slov v domorodom jazyku, napríklad: koľko to stojí, veľa, málo, draho, lacno,
* pred zjednávaním si stanovte maximálnu cenu, ktorú môžete zaplatiť,
* nedajte sa odradiť bežnými obchodníckymi „grifmi“ o tom, že lacnejšie to nejde, lebo on prerobí a podobne,
* ak obchodník nechce ustúpiť, použite „čarovnú vetu“ – idem sa pozrieť do vedľajšieho obchodu,
* vyhovorte sa, že inde ste tovar videli za nižšiu cenu.
Autor: Iveta Mružicová