Románsky Kostol svätého Emeráma. Do polovice má jeho klenba románsky oblúk, od polovice zasa gotický. Takto si podáva ruku deviate storočie so štrnástym. V kostole sú umiestnené pozostatky svätého Cyrila, konkrétne kosť z jeho pravého stehna, vybratá z hrobu v Ríme. Sprievodca upozorňuje aj na truhlicu z tepaného striebra s pozostatkami svätého Svorada a Benedikta. Obaja sa stali patrónmi Nitry, keď sa po procesii s ich pozostatkami zastavil mor. Kostol navštívil v roku 1995 pápež Ján Pavol II. a označil ho za betlehem Slovenska.
Horný kostol predstavuje hlavnú loď baziliky, v ktorej vidieť prítomnosť viacerých slohov. Steny sa barokovo zaobľujú, stena pod organom je výsledkom práce rokokových majstrov a hlavná loď zasa nezaprie stavebné znaky gotiky. Pozoruhodný je organ, ktorý má 1 700 píšťal.
Prehliadku si treba dohodnúť na telefónnom čísle 037/772 17 47 alebo v Nitrianskom informačnom systéme na čísle 037/16186
Katedrála je v letnej sezóne, ktorá trvá od 1. 4. do 31. 10., otvorená
pondelok až piatok od 9. do 12. hodiny a od 13. do 17. hodiny,
v sobotu od 9. do 12. hodiny a od 14. do 17. hodiny,
v nedeľu od 10. do 12. hodiny a od 14. do 17. hodiny.
Vazilova alebo Vazulova veža leží na východnom nádvorí Nitrianskeho hradu. Bol v nej väznený synovec uhorského kráľa Štefana v 11. storočí, ktorý bol zákonitým následníkom trónu. Podľa povesti mu na príkaz kráľa vypichli oči a do uší vliali olovo. Kúsok od veže je hradná studňa (na snímke) a vyhliadka na Pyramídu.
Biskupský palác je neskorobaroková stavba, do ktorej turisti nemajú voľný prístup. V súčasnosti v nej sídli sídelný nitriansky biskup Ján Chryzostom kardinál Korec.
Morový stĺp, baroková pamiatka pod Nitrianskym hradom, robí turistickému ruchu hanbu. Jeho rekonštrukcia sa skončila neúspešne, z hláv anjelov trčia drôty a rastie z neho tráva.
Diecézna knižnica sa nachádza v budove Veľkého seminára. Otvorili ju v roku 1875. Nachádza sa v nej 66-tisíc kníh v 35 jazykoch. Raritou je jedenásťjazyčný slovník, ktorý vytlačili v 16. storočí vo švajčiarskom Bazileji. Najobsažnejším je 40-jazyčný, vydaný v roku 1613 vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý obsahuje európske, africké, ázijské a americké jazyky. Najhrubšou knihou je zbierka poľských zákonov, ktorá má 2280 strán. Najmenšou je zasa arabsky písaný Korán, ktorý je o polovicu menší ako balenie cukríkov Tic-Tac. Knižnica bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Nie je konštruovaná na masové návštevy. Dopredu sa treba ohlásiť na telefónnom čísle 037/77 21 743. Študovať v nej možno iba prezenčne.
Synagógu v Nitre na Ulici pri synagóge sprístupnili po dvadsiatich rokoch rekonštrukcie. V ženskej galérii má byť zriadená expozícia holokaustu. Zatiaľ ponúka výstavu 34 grafík izraelského umelca Shragu Weila, rodáka z Nitry. Synagóga je postavená v maursko-byzantskom štýle a je zapísaná v zozname kultúrnych pamiatok. Prehliadky pre turistov zabezpečí Nitriansky informačný systém v stredu a nedeľu o 16. a o 17. hodine a vstup je voľný. Informácie na čísle 037/16 186.
Židovský cintorín v Nitre sa nachádza na Pražskej ulici v Nitre. Je v ňom vyše päťtisíc hrobov, medzi nimi aj hrob slávneho nitrianskeho rabína Ezechiela Baneta, ktorý sa považuje za posvätné miesto. Cintorín má 250 rokov. Otvorený je vo štvrtok a v nedeľu od 8. do 14. hodiny. Vstup je voľný.
Kamenná socha Atlanta (na snímke), dielo Vavrinca Dunajského, sa nachádza na nároží Kluchovho paláca v Hornom meste. Prischol mu názov Corgoň. Podľa povesti takto prezývali nitrianskeho kováča, ktorý bol postrachom pre Turkov. Vraví sa, že kto sa dotkne jeho nohy a zašepká pri tom želanie, splní sa mu.