Graz/Darmstadt 21. júla (TASR) - Aby bolo v budúcnosti možné efektívne a rýchlo likvidovať požiare v tuneloch, vyvinuli vedci z Fraunhoferovho inštitútu pre grafické spracovanie dát (IGD) v nemeckom Darmstadte spolu s kolegami z Technickej univerzity v rakúskom Grazi nové virtuálne testovacie prostredie.
Cieľom tejto inovácie je nahradiť nákladné a nebezpečné cvičenia. "Negatívna bezpečnostná bilancia mnohých tunelov je okrem iného výsledkom komplexných technických a personálnych opatrení, ktoré treba vykonať v prípade výbuchu alebo požiaru v tunelovej rúre. Aby sa zabránilo napríklad hroziacej otrave splodinami, rozhodujú sekundy," povedal Volker Luckas z IGD.
Realistické cvičenia, napríklad požiar v tuneli po dopravnej nehode, prakticky nie je možné simulovať. Európsky projekt Virtual Fires (Virtuálne požiare), ktorý vypracoval Gernot Beer z Technickej univerzity v Grazi na simuláciu požiarov, umožňuje zobraziť v dynamickom trojrozmernom obraze správanie ohňa v podzemnom tuneli a zároveň skontrolovať protipožiarne opatrenia.
Počítačová simulácia vizualizuje komplexné dáta požiaru, ako sú teplota, pokles tlaku a šírenie splodín. Dajú sa simulovať rôzne scenáre vzniku požiaru, či je to od nedbalo vyhodenej cigarety, alebo zrážky dvoch vozidiel s nebezpečným nákladom.
Z týchto dát sa dá odvodiť umiestnenie samohasiacich zariadení, ventilátorov alebo vetracích šácht. Zo simulácie prúdenia vzduchu vo virtuálnom tuneli sa dá vypočítať aj nebezpečný podtlak, ktorý v sekunde premení požiar na inferno.
Projekt Virtual Fires, ktorý EÚ podporila sumou 1,5 milióna eur, odhalí slabiny v tunelovej rúre už vo fáze jej plánovania. Test ukáže, či sa prijali potrebné bezpečnostné opatrenia a či sú v prípade núdze účinné.
Internet: http://www.virtualfires.org