SME
Sobota, 24. august, 2019 | Meniny má Bartolomej

Ako cestovať po Slovensku a ušetriť

zľavy SAD50-percentná zľava pre

 • deti od 6 do 15 rokov na jednotlivú cestu,
 • žiakov a študentov do dovŕšenia 26. roku veku na jednot. cestu,
 • ťažko zdravotne postihnuté osoby s preukazmi ŤZP a ŤZP - S,
 • sprievodcov zdravotne ťažko postihnutých osôb, držiteľov preukazov ŤZP a - S,
 • rodičov alebo zákonných zástupcov, ktorí cestujú navštíviť zdravotne postihnuté deti, ktoré sú umiestnené v školách alebo zariadeniach,
 • občanov, ktorí dovŕšili 70 rokov veku a majú trvalý pobyt v SR.

Bezplatne sa na diaľkových linkách prepravujú

 • deti do dovŕšenia 6 rokov veku,
 • poslanci Národnej rady a sudcovia Ústavného súdu podľa osobitného predpisu,
 • od 1. 6. tohto roku aj pes ako sprievodca zrakovo postihnutej osoby, preukazujúcej sa preukazom ŤZP.

Upozornenie: Pri zľavách, ktoré sa viažu na vek, je potrebné dokladovať vek osoby, ktorá chce cestovať za zľavnený (resp. bezplatný) lístok. Ak doklad s fotografiu dosvedčujúci vek dieťaťa nemáte, vybavte si ho v niektorej z pobočiek SAD, inak vám zľava nemusí byť uznaná.

Dobrá rada: Pri nástupe do autobusu si všimnite, či má na boku nápis SAD. Z nástupísk SAD totiž odchádzajú aj súkromní prepravcovia, u ktorých tieto zľavy nemusia (i keď môžu) platiť.

Bratislava - Košice letecky za tisícku

Letecky trvá cesta z Bratislavy do Košíc približne 50 minút. Sky Europe ponúka letenku za 990 korún bez DPH a letiskových poplatkov, tie stoja ďalších 423 korún. Počet miest je obmedzený a let si treba včes rezervovať. „Najbližší voľný let je v nedeľu 27. júla,“ informovali nás včera na dispečingu.

Slovenské aerolínie prišli s prázdninovou ponukou. Let Bratislava - Košice ponúkajú tiež za 990 korún, ale vrátane letiskových poplatkov a DPH. Pravidelná sobotňajšia prázdninová linka začala premávať minulú sobotu, skončí 4. októbra.

Pri akciových zľavách leteniek už iné neplatia

Pretože výhodné ceny sú akciové, nedostanete na ne už nijaké ďalšie zľavy.

Výnimka pre deti do 2 rokov

Iba deti do 2 rokov, ktoré nemajú vlastné sedadlo, sú naďalej prepravované zadarmo.

Ak chcete, aby vaše dieťa do 2 rokov malo vlastné sedadlo, musíte mu zakúpiť samostatnú letenku.

Deti vo veku nad 2 roky platia za let rovnakú cenu ako dospelí.

Čo ponúka železnica

Železničná spoločnosť poskytuje veľa typov zliav, a to aj pri jednorazových cestách. Všetky ponúkané zľavy a akcie železníc sú napríklad na internetovej stránke Železničnej spoločnosti http://dop.slovakrail.sk . Prinášame ich prehľad.

Zľavy pre deti do 6 rokov

Deti do 6. rokov sú prepravované bezplatne, ak cestujú v sprievode osoby staršej ako 15 rokov, ktorá má lístok. S jednou osobu môžu ísť bezplatne dve deti do 6 rokov, majú však nárok len na jedno miesto na sedenie (inak si treba priplatiť). Za každé ďalšie dieťa zaplatíte polovicu obyčajného cestovného.

Zľavy pre deti od 6 do 15 rokov

Deti v tomto veku platia polovicu obyčajného cestovného, pri kontrole lístkov však musíte preukázať ich vek akýmkoľvek úradným preukazom s menom a dátumom narodenia.

Zľava Senior

Držitelia tohto preukazu majú nárok na zľavu 25 percent na lístkoch pre 2. triedu osobného vlaku alebo rýchlika. Nárok na zľavu majú ženy po dovŕšení 57. roku, muži 60. roku a poberatelia plného invalidného dôchodku. Stačí, ak si za 100 korún kúpia v Železničnej spoločnosti Senior preukaz. Platí rok. Upozornenie: Zľava neplatí na tratiach Tatranských elektrických železniciach, ozubnicovej železnici a Trenčianskej elektrickej železnici.

Zľavy od 70 rokov

Ľudia nad 70 rokov majú nárok na prepravu za symbolickú korunu za každých začatých 50 km v 2. triede osobných vlakov alebo rýchlikov. Nárok na zľavu stačí doložiť preukazom totožnosti.

Zľava pre mladých

Mladí ľudia od 15 do 26 rokov, ktorí si kúpia preukaz Junior RailPlus za 689 korún, získajú na vybranej trati zľavu 50 percent z obyčajného cestovného a na ostatných tratiach cestujú so zľavou 25 percent. S preukazom môžu cestovať s 25-percentnou zľavou aj po Európe. Zľava na cestovanie 2. triedou osobných vlakov aj rýchlikov platí rok. Na vybavenie preukazu potrebujete fotografiu a identifikačné údaje. Poznámka: zľava Junior RailPlus sa dá kúpiť aj vo vlaku.

Kilometrická banka

Kilometrická banka sa vyplatí tomu, kto chce počas leta cestovať vlakmi častejšie a na dlhšiu vzdialenosť. Za 2000 kilometrov zaplatíte 1900 korún, čím na cestovnom ušetríte až 720 korún. Za každú cestu a cestujúceho sa vám odpíše príslušný počet kilometrov. Môže ju využívať jedna alebo na spoločnú cestu maximálne tri dospelé osoby, ktoré majú spoločnú nástupnú a cieľovú stanicu. (Dve deti od 6 do 15 rokov sa považujú za jednu dospelú osobu - ich vek treba preukázať). Je platná 6 mesiacov od dátumu vystavenia. Platnosť sa končí skôr v prípade vyčerpania počtu kilometrov alebo uskutočnením 30 ciest. Poznámka: Kilometrická banka neplatí na tratiach Tatranských elektrických železníc, ozubnicovej železnice Štrba - Štrbské Pleso a Trenčianskej elektrickej železnice.

Rodinná zľava

Rodinnú zľavu môže využiť skupina dospelých cestujúcich s deťmi pri každej ceste na vzdialenosť dlhšiu ako 50 kilometrov. Nemusia byť v príbuzenskom vzťahu. Rodinnú zľavu poskytujú železnice minimálne trom, maximálne šiestim osobám. Deti v skupine musia byť vo veku 6 až 15 rokov. Pri použití rodinnej zľavy dostanete vy aj deti zľavy 20 percent z cestovného. Pri spiatočnej ceste z Bratislavy do Košíc v 2. triede rýchlika môže štvorčlenná rodina ušetriť 552 korún. Poznámka: Rodinná zľava sa neposkytuje na tratiach Tatranských elektrických železníc, na ozubnicovej železnici Štrba - Štrbské Pleso a na Trenčianskej elektrickej železnici.

Zľava pre skupiny cestujúcich

Zľavu na cestovnom môžete dostať aj vtedy, ak vás cestuje viac ako šesť (2 deti do 15 rokov sa počítajú za 1 dospelú osobu). Členovia skupiny získajú zľavu podľa veku, a to deti do 15 rokov - 60 percent z obyčajného cestovného, mládež od 15 do 26 rokov - 50 percent z cestovného a dospelí nad 26 rokov - 20 percent z obyčajného cestovného.

Zľava pri spiatočnom lístku

Pri kúpe spiatočného lístka ušetríte pri ceste späť 20 percent z obyčajného lístka. Ak si kúpite spiatočný cestovný lístok zo Žiliny do Bratislavy, ušetríte viac ako 40 korún. Pri ceste z Bratislavy do Košíc bude úspora viac ako 90 korún. Spiatočný cestovný lístok môžete zakúpiť aj pre dieťa do 15 rokov

Upozornenie:

Železničná spoločnosť, a. s., poskytuje ešte zľavy pre ľudí a žiakov, ktorí cestujú vlakmi pravidelne, a 50-percentné zľavy pre osoby s preukazmi ZŤP a ZŤP-S - tie však v tomto texte neuvádzame.

Uvedené zľavy sa týkajú prevažne 2. triedy osobných vlakov a rýchlikov. Ak chcete cestovať 1. triedou alebo vlakmi EC a IC, musíte si priplatiť, niekedy zaplatiť aj plnú sumu. Pri použití miestenkového, ležadlového alebo lôžkového vozňa platíte poplatky v plnej výške. Na vybavenie väčšiny preukazov potrebujete fotografiu a identifikačné údaje.

Zľavy nie je možné medzi sebou kombinovať a zvyšovať.

Autom? Autobusom? Vlakom? Či lietadlom?

Autobus

Ak z Bratislavy do Banskej Bystrice idú spolu traja ľudia a autobus stojí na osobu 280 korún, zaplatia 840 korún. Cestovať budú minimálne 3 hodiny a 15 minút.

Vlak

Cesta vlakom vyjde na 264 korún (394 korún stojí 1. trieda) na osobu, čiže pre troch to bude 792 korún. Cestovať budú necelé štyri hodiny.

Auto

Pri doprave autom na tej istej trase benzín vyjde (pri prepočte 10 litrov benzínu na 100 km) asi na 600 korún. Každý z posádky auta by potom ušetril 60 až 80 korún a čas. Pri jazde autom sa ušetria peniaze a aj čas - pri rýchlej jazde ste schopní túto trasu zvládnuť aj za 2,5 hodiny.

Lietadlo

Letecká doprava je komplikovanejšia - najčastejšia linka je Bratislava - Košice.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Cestovanie

Inzercia - Tlačové správy

 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 3. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 4. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 5. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene)
 6. Posezónna špeciálna ponuka na špičkové japonské klimatizácie
 7. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte
 8. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu?
 9. Mesto Košice hľadá riaditeľov mestských podnikov
 10. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku?
 1. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta
 2. Mimoriadny úspech na medzinárodnej súťaži v Číne
 3. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami
 4. Filmári objavili skryté krásy Novej Bane – tu je video
 5. IT je dokonalá ukážka slovenskej kreativity. Prvá časť
 6. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich?
 7. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži
 8. Opätovne ožíva bratislavská Koliba Expo
 9. Prvý dojem urobíte len raz. Prečo to platí práve pri predaji?
 10. Otvoria prvú časť zrekonštruovaného Polusu
 1. Tajné funkcie áut: vedeli ste o nich? 57 489
 2. Horúčavy na Slovensku budú častejšie. Koľko stupňov dosiahnu? 10 016
 3. Oslava prvého miliónu dopadla šokujúco 9 502
 4. Barbados, Portoriko: Plavte sa Južným Karibikom (letenka v cene) 9 003
 5. Do čoho obliekate svoje deti? Nekvalitnými materiálmi im škodíte 8 995
 6. Last minute tipy: Top ponuky na koniec leta 8 428
 7. Hodnotenie profesionála: Aká je dovolenka v Mexiku? 6 534
 8. Najväčšia konferencia o doprave v SR sa už blíži 6 380
 9. Malebné severné Taliansko: Hory, jazerá, krásne mestá aj móda 4 740
 10. Zaspomínajte si na detstvo s tradičnými pochúťkami 4 507